loader
Uzależnienia

Czy możesz cierpieć z powodu "podwójnej diagnozy"?

To jest wpis gościnny Jamesa White'a na temat podwójnej diagnozy.

Niestety dla wielu Amerykanów cierpiących z powodu uzależnienia od narkotyków i alkoholu jest to tylko połowa poważnego problemu.

Często za długotrwałe zażywanie narkotyków i alkoholu obwinia się halucynacje, utratę pamięci i inne problemy związane z mózgiem.

Jest jednak bardzo możliwe, że problemy te istniały już przed podjęciem decyzji o nadużywaniu narkotyków.

To, co się dzieje, to tzw.podwójna diagnoza . Podwójna diagnoza to sytuacja, w której choroba psychiczna i uzależnienie od narkotyków występują jednocześnie. Na przykład, dana osoba może być schizofrenikiem paranoidalnym, o którym wiadomo, że nadużywa metamfetaminy. Dziwaczne zachowanie, jakie może wykazywać, może być spowodowane działaniem metamfetaminy lub nieleczoną chorobą.

Może być trudno to stwierdzić, dlatego tak ważne jest jak najszybsze ustalenie, czy mamy do czynienia z podwójną diagnozą.

Jak rozpoznać, że ktoś ma podwójną diagnozę?

Istnienie podwójnej diagnozy jest często traktowane jako problem typu "kura czy jajko". Oznacza to, że może być trudno stwierdzić, czy problem ze zdrowiem psychicznym występował przed rozpoczęciem nadużywania narkotyków, czy też obecne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego jest bezpośrednim skutkiem ciągłego nadużywania substancji.

W rzeczywistości niektóre leki mogą powodować problemy ze zdrowiem psychicznym u pacjentów, którzy wcześniej nie mieli takich problemów. Jednak w przypadku osób, które już je miały, nadużywanie narkotyków zazwyczaj znacznie je pogarsza.

W dziwny sposób może to sygnalizować istnienie problemów ze zdrowiem psychicznym. Dzieje się tak dlatego, że bez nadużywania narkotyków choroby psychiczne mogą rozwijać się wolniej i przez długi czas pozostawać niezauważone. Jeśli nastolatek nie brał narkotyków, ale cierpiał na chorobę psychiczną, może minąć nawet dziesięć lat, zanim zauważone zostaną bardziej niepokojące objawy. Jeśli jednak ten sam nastolatek cierpiałby z powodu uzależnienia od narkotyków, objawy te zostałyby zauważone w znacznie krótszym czasie.

Nie jest to aprobata dla samoleczenia, w które często angażują się osoby cierpiące na choroby psychiczne, decydując się na zażywanie narkotyków lub alkoholu. Oznacza to jedynie, że bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, czy narkotyki były przyjmowane w celu radzenia sobie z pewnymi objawami, takimi jak depresja, lęk, halucynacje lub inne problemy. Jeśli tak jest, częściej to właśnie ten stan doprowadził do uzależnienia od narkotyków i może występować podwójne zaburzenie.

Jak radzić sobie z podwójną diagnozą u bliskiej osoby

Być może to nie Ty cierpisz z powodu podwójnej diagnozy, ale podejrzewasz, że ktoś, na kim Ci zależy, ma ten problem. Zanim wyciągniesz pochopne wnioski, ważne jest, abyś przeprowadził niezbędne badania.

Poszukaj w Internecie artykułów od autorytetów medycznych i agencji rządowych, które wyjaśniają, czym jest podwójna diagnoza, jak narkotyki wpływają na zdrowie psychiczne i jak uzależnienie może pogorszyć niektóre istniejące wcześniej schorzenia. Skontaktuj się z ośrodkami leczenia i terapeutami, aby uzyskać informacje i porady na przyszłość. Możesz poprosić o poradę lub skontaktować się z profesjonalistą w sprawie ewentualnej interwencji.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to edukować się i być stanowczym w swoim przekonaniu, że nie możesz pozwolić na uzależnienie bliskiej osoby od narkotyków. Jeśli osoba ta przystąpi do programu odwykowego, nadal oferuj jej wsparcie i zachęcaj ją do podjęcia leczenia psychiatrycznego, aby ustalić, czy możliwa jest podwójna diagnoza.

James White jest koordynatorem ds. treści w Clarity Way.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.


Dziękujemy za przeczytanie!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim.


Czy Twoje dziecko ma problemy z narkotykami lub alkoholem?

Pobierz darmowy przewodnik już dziś.

Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnych innych celów. Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

ShareTweetPin257 Udziały

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty