Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Gdy jest podawany w małych dawkach, alkohol...
Mechanizm uzależnienia jest stary jak świat. Zazwyczaj kojarzy się z zażywaniem różnych substancji, jak alkohol czy narkotyki. choć nie tylko na tym polega. Wraz z rozwojem kultury i cywilizacji pojawiają się kolejne obiekty, od których można się uzależnić. To różne formy zarabiania pieniędzy, pracy, rozrywki, używki i wiele innych. Pewna kontrowersja wiąże się z kwestią uzależnienia od komputera i gier komputerowych. Czy gry komputerowe mogą być uzależniające?
Problem uzależnienia dotyczy nie tylko picia alkoholu czy zażywania narkotyków. To także kwestia nałogowego oddawania się różnym czynnościom. Ten typ uzależnień nazywa się uzależnieniami behawioralnymi. Bardzo często dotyczy on gier hazardowych, które dają złudną nadzieję wielkiej wygranej. Może też dotyczyć gier komputerowych, dających poczucie relaksu, ucieczki od rzeczywistości i reanyh problemów, zmiany tożsamości. Osoba uzależnina od grania poświęca mu coraz więcej uwagi, myśli o nim obsesyjnie. Przestaje traktować je jako rozrywkę po pracy czy szkole, a zaczyna jako sposób na życie i czynnoć absolutnie niezbędną, by osiągnąć wewnętrzną stabilność czy szczęście.
Gdy komputery nie pełniły jeszcze w naszym życiu tak ważnej roli jak dziś, dużo mówiło się o uzależnieniu od gier, czychającym zwłaszcza na młodych użytkowników. Dziś sprawa wydaje się być nieco mniej jasna. Wiadomo już, że dotyczy osób niezależnie od płci oraz wieku. Niektórzy twierdzą jednak, że w czasach, gdy komputery odpowiadają za niemal wszystko należałoby zmienic nieco definicję uzależnienia. Dziecko, które spędza kilka godzin dziennie przed monitorem może równie dobrze po prostu adaptować się do przyszłego życia i pracy.
Warto jednak, zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci, być wyczulonym na następujące sygnały:
- poświęcanie graniu coraz większych ilości czasu,
- okłamywanie bliskich w kwestii tego, ile czasu spędziło się na grze,
- utrata poczucia czasu podczas grania,
- zaniedbywanie dotychczasowych pasji, zainteresowań, znajomych, zajęć i obowiązków na rzecz grania,
- nerwowość i niepokój w sytuacji, gdy nie ma możliwości zagrania,
- problemy z koncentracją,
- nadpobudliwość i zaburzenia snu,
- nadmierne inwestowanie w gry komputerowe (ponad dostępny budżet na ten cel).
Jeśli powyższy obraz przypomina zachowanie osoby bliskiej, warto z nią porozmawiać i zorientować się, czy sama również dostrzega problem.
Leczenie uzależnienia od gier komputerowych w dużej mierze opiera się na udziale w psychoterapii. Nurtem, który zajmuje się takimi problemami i skutecznie pomaga sobie z nimi radzić jest terapia poznawczo - behawioralna. Osoba uzależniona w toku leczenia przewartiściowuje swoje poglądy na granie, uczy się żyć bez niego i na nowo czerpać radość z innych czynności, kontaktów z bliskimi, zainteresowań. Niekiedy konieczne jest też przepracowanie problemów, które przyczyniły się do uzależnienia - szczególnie wtedy, gdy mmiało ono charakter ucieczki od realnego życia.
Z radością witam dziś Larę Okoloko, która omówi niektóre z pomysłów, jakie uznała za...
Czytaj więcejTo jest wpis gościnny autorstwa Hyruma Taffera. Uzależnienie od narkotyków jest jedną z...
Czytaj więcejCzy jest lepszy moment niż teraz, by zastanowić się nad zmianą złych nawyków? które mogą...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz