loader
Uzależnienia

Jak zapobiegać, rozpoznać i leczyć problem lekomanii?

Rozpoznanie problemu lekomanii

 

Wydaje nam się, że coraz częstsze przyjmowanie leków nie jest niczym złym, nie można się od nich uzależnić? Lekomania, bo tak nazwać można to uzależnienie jest równie niebezpieczna jak alkoholizm, czy narkomania. Codzienne wizyty w aptece, częste kupowanie suplementów diety i leków w promocji, a następnie zażywanie ich w sposób niezgodny z zaleceniami farmaceuty, czy ulotki może być wskazówką, że mamy do czynienia z uzależnieniem. Pacjent z każdym dniem przyjmuje coraz więcej tabletek, twierdząc, że są mu one niezbędne do zdrowego życia, chcąc uzyskać wcześniejszy efekt ich działania. Kolejne dawki tych samych substancji przeciwbólowych kumulują się w organizmie, aż w końcu zaczną działać toksycznie. Przyjmowanie coraz większej ilości tych samych tabletek, czy przedłużanie kuracji zaleconej przez lekarza powoduje, że pacjent uzależnia się od dawek maksymalnych, lub co gorsza – je przekracza. Substancje wchodzą w interakcje z procesami życiowymi człowieka i powodują zmianę jego zachowania.

 

Zapobieganie lekomanii

 

Jeżeli problem dotyka osoby starszej, to dobrze, gdyby nie była ona pozostawiona sama z tą sytuacją. Dzieci opiekujące się rodzicem seniorem powinny wydzielać tabletki na każdy dzień, zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Są dostępne specjalne pojemniki na leki z wyraźnymi podpisami i porami dnia, w których należy przyjąć tabletki. Nie wolno dopuścić do tego, że staruszek samodzielnie będzie je zażywał, w myśl zasady, że im więcej leków połknę, tym lepszy efekt uzyskam. Jeżeli dzieci nie są w stanie zaopiekować się rodzicami, tutaj o pomoc można poprosić osoby odpłatnie zajmujące się osobami starszymi - często są to ludzie wykwalifikowani, pielęgniarki. Mają oni wystarczającą wiedzę i potrafią rozeznać to ile pacjent może zażyć np. środków przeciwbólowych.

Jeżeli lekomania dotyka osoby młodej, to nie jest ona w stanie sama poradzić sobie z problemem. Dobrze, jeżeli byłby ktoś bliski – rodzina, przyjaciel, który zwróciłby uwagę osobie zażywającej zbyt wiele medykamentów, że tak duże ilości leków nie są potrzebne. Można doradzić wizytę w specjalistycznej poradni, wizytę u psychologa, lub choćby wskazać zapisanie się do lekarza rodzinnego. Nawet porada farmaceuty mogłaby przynieść pozytywny efekt, jeżeli ktoś sam chciałby powiedzieć o tym, że zażywany lek nie daje rezultatów. Gwałtowne odstawienie preparatów też nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może się to wiązać z zespołem abstynencyjnym: drażliwością, stresem, depresją, poceniem, drżeniem mięśni, czy zaburzeniami krążeniowymi.

 

Leczenie lekomanii

 

Najlepszym sposobem leczenia uzależnienia od lekomanii jest kontakt ze specjalistą w ośrodku terapii i leczenia uzależnień. Pacjent uzyska tam specjalistyczną opiekę lekarską i zostanie odizolowany od substancji, które go uzależniły. Otoczony będzie stałą opieką, a na podstawie objawów określi się diagnozę problemu. Detoks wyprowadzi ze stanu uzależnienia poprzez zmniejszanie dawek zażywanych leków. Kolejny krok to diagnoza podłoża psychologicznego i zbadanie przyczyny problemu. Pacjent powinien zostać objęty opieką psychologiczną, nauczyć się technik relaksacyjnych oraz znaleźć zainteresowania, które odciągną go od myślenia o problemie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty