loader
Psychologia

Jak pokonać kompleksy bez konieczności sięgania po używki

Nie ma jednego tylko powodu sięgania po używki. Bardzo często okazuje się jednak, że alkohol, narkotyki lub gry sieciowe są uważane przez wiele osób za remedium na ich kompleksy. Niskie poczucie własnej wartości, trudności komunikacyjne i niepowodzenia uczuciowe są rekompensowane przez nałogi. Niestety, nawet jeśli początkowo takie podejście nie budzi poważnych zastrzeżeń, w pewnym momencie na jaw wychodzi nie tylko szereg niebezpieczeństw, z jakimi się wiąże, ale i jego ogromna nieskuteczność. Warto zastanowić się więc, jak radzić sobie z kompleksami bez stosowania tego rodzaju środków.

 

Unikaj toksycznych ludzi

 

Skąd bierze się poczucie niskiej wartości, z jakim się zmagamy? Niemal nigdy nie rodzi się ono w naszym wnętrzu, jeśli jego ziarno nie zostanie przez kogoś zasiane. To nasze otoczenie ma decydujący wpływ na to, jak na siebie patrzymy. Przeglądamy się niejako w jego oczach i często nie podoba się na to, co widzimy. Warto jednak pamiętać, że to nie my jesteśmy problemem. To toksyczne środowisko nie potrafi poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi staje.

Oczywiście, nie zawsze jego unikanie jest możliwe. W wielu domach źródłem toksycznego przekazu są przecież rodzice, często nieświadomi tego, że odreagowują własne niepowodzenia. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w takim przypadku rozmowa. Jeśli sama rozmowa między dzieckiem i rodzicami nie jest wystarczająca, pomaga szukanie pomocy na zewnątrz. Rodzice, podobnie jak osoby zmagające się z nałogami, często nie mają świadomości tego, że krzywdzą, wydaje im się bowiem, że postępują słusznie.

 

Szukaj pomocy u specjalistów

 

Walka z kompleksami nie jest prosta, a zmian nie możemy dokonać w ciągu kilku dni. Nie zawsze też sami jesteśmy na tyle kompetentni, aby ją prowadzić. Pomoc z zewnątrz jest bardziej niż wskazana, dobrze jest więc wiedzieć, że rzeczywiście możemy na nią liczyć. Pomaga przede wszystkim praca z psychologiem. Podczas kolejnych spotkań trwa ustalanie, jakie są przyczyny problemów, a pacjent uczy się, w jaki sposób może sobie z nimi radzić. Jego wysiłki są śledzone przez specjalistę, który stara się aktywnie wpływać na postępy w pracy nad sobą. Co ważne, osoby decydujące się na taki krok często podczas terapii doświadczają sporego zaskoczenia. Okazuje się, że trudności, które je spotykają mają swoją genezę w innych wydarzeniach niż mogłoby się to wydawać. Bardzo często do takich odświeżających odkryć nie doszłoby w innych okolicznościach.

 

Zaangażuj się w wolontariat

 

Nie jest to propozycja dla każdego ze względu na pewien zapas wolnego czasu, jakiego wymaga, prawdą jest jednak to, że wolontariat pomaga nie tylko w leczeniu kompleksów, ale i w bardziej złożonej pracy nad sobą. Kluczowe nie jest przy tym odkrycie, że inni mają gorzej, ale poczucie bycia potrzebnym. Wolontariat ma i ten plus, że nie jest dostępny jedynie dla osób pełnoletnich. Także młodsi ludzie mogą czerpać z niego korzyści zwłaszcza, że daje on prawdziwą satysfakcję i poczucie spełnienia. Jego dostępność jest duża, a same organizacje szukające wsparcia wolontariuszy chętnie o tym informują.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty