loader
Psychologia

Czy uzależnienie jest chorobą?

Skuteczne leczenie uzależnień opiera się na najlepszym podejściu naukowym w diagnozowaniu i kontroli uzależnień. Nasze rozumienie uzależnienia przeszło transformację naukowego zrozumienia. Wcześniej, ludzie uzależnieni od substancji takich jak marihuana byli uważani za moralnie ułomnych. Nacisk kładziono na karanie, a nie na zapobieganie i leczenie. Jednak w ostatnich czasach rozumienie uzależnienia poszerzyło się. Teraz uzależnienie jest uważane za chorobę, a sposób jej leczenia uległ odpowiedniemu rozszerzeniu.

Leczenie każdego uzależnienia na odwyku od alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków, w tym w ośrodkach leczenia uzależnienia od marihuany w Teksasie, opiera się na leczeniu opartym na dowodach i terapiach holistycznych. Programy te zapewniają wgląd w chorobę, jaką jest uzależnienie, dzięki czemu można wyznaczyć kurs trwałego powrotu do zdrowia,

Odpowiadając na pytanie, czy uzależnienie jest chorobą?

National Institute on Drug Abuse przyznaje, że uzależnienie jest chorobą: "W wyniku badań naukowych wiemy, że uzależnienie jest zaburzeniem medycznym, które wpływa na mózg i zmienia zachowanie".

Dodatkowo, DrugAbuse.gov opisuje chorobę uzależnienia w ten sposób: "Uzależnienie jest przewlekłą, często nawracającą chorobą mózgu, która powoduje kompulsywne poszukiwanie i używanie narkotyków, pomimo szkodliwych konsekwencji dla osoby uzależnionej i osób z jej otoczenia".

Tak więc, pomimo historycznej tendencji do postrzegania uzależnienia od narkotyków i alkoholu jako moralnej porażki spowodowanej brakiem siły woli, istnieje nowy model diagnostyczny i leczniczy: uzależnienie jest chorobą. Dowodzą tego badania naukowe.

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą mózgu

Uzależnienie od narkotyków powoduje fizyczne zmiany w normalnym funkcjonowaniu mózgu. Uzależnienie, jak już wcześniej stwierdzono, wywołuje przytłaczający i kompulsywny popęd do dalszego używania szkodliwych substancji. Hamuje to normalne zdolności podejmowania decyzji, które występują u osób trzeźwych.

Podczas gdy początkowa decyzja o zażyciu narkotyków jest zazwyczaj dobrowolna, każdy narkotyk, w tym marihuana, zakłóca i zaburza pracę obwodów nagrody w mózgu. Przy długotrwałym używaniu marihuany, obszary mózgu związane z podejmowaniem decyzji, zapamiętywaniem, uczeniem się i kontrolą zachowania ulegają zaburzeniu. Badania naukowe przeprowadzone przez National Institute on Drug Abuse wykazały, że uzależnienie jest procesem niszczącym ścieżki neuronalne w ośrodkach samokontroli i podejmowania decyzji w mózgu. Na szczęście, dzięki terapiom opartym na dowodach naukowych, takim jak program terapii poznawczo-behawioralnej, możesz nauczyć się rozpoznawać negatywne wzorce zachowań i przeformułować te ścieżki neuronalne.

Traktowanie uzależnienia jako choroby

Ważne jest, aby zauważyć, że sposób, w jaki patrzymy na chorobę, ma duży wpływ na sposób, w jaki ta osoba jest leczona. Potraktowanie uzależnienia jako choroby wyjaśnia niektóre kluczowe podejścia do leczenia:

  • Pogląd, że uzależnienie od narkotyków lub alkoholu jest wyłącznie wynikiem osobistego wyboru i słabości, jest niedokładny i niepomocny. Rzeczywistość jest taka, że wiele osób jest biologicznie lub środowiskowo predysponowanych do uzależnienia od narkotyków. Ważne jest, aby zrozumieć, że wiele osób eksperymentujących z narkotykami nigdy nie popada w uzależnienie. Rekreacyjne używanie narkotyków jest bezpieczne dla niektórych, ale dla innych może prowadzić do uzależnienia. Alkoholik, na przykład, może opisać ten stan jako "jeden drink to za dużo, a sto to za mało".

Wreszcie, uzależnienie charakteryzuje się okresami zdrowienia i nawrotów. Zrozumienie czynników wywołujących nawroty i w razie potrzeby zaangażowanie się w program leczenia przewlekłych nawrotów może pomóc zwiększyć szanse na udany powrót do zdrowia. Odzyskanie od choroby uzależnienia wymaga konsekwentnego wysiłku i współczującego wsparcia, ale nagrody są tego warte.

The Right Step Centers w Teksasie leczy uzależnienie od marihuany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty