loader
Uzależnienia

Jak CRAFT może coś zmienić

W przeciwieństwie do innych metod, CRAFT uczy, jak pozostać zaangażowanym w sposób pozytywny i ciągły, jednocześnie dbając o siebie. ~ 20-minutowy przewodnik dla rodziców

Czy wiesz, czym jest Wzmocnienie Społecznościowe i Trening Rodzinny (CRAFT)?

CRAFT to metoda pomagająca przyjaciołom i członkom rodziny zmienić sposób, w jaki odnoszą się do kogoś, kogo kochają, a kto nadużywa alkoholu lub innych środków odurzających.

To, co podoba mi się w CRAFT, to fakt, że metoda ta pozwala zmienić życie. Metoda ta zawiera kompleksową strategię postępowania z nastolatkiem lub młodym dorosłym w sposób, który przynosi efekty! Jest to podejście, które może pomóc Twojemu dziecku w podjęciu leczenia i przywrócić mu życie po wyjściu z uzależnienia.

Jak wiadomo, w przypadku uzależnienia nie ma żadnych gwarancji. Czy nie chcesz jednak wiedzieć o wszystkich dostępnych możliwościach, abyś mógł dokonać najlepszego wyboru dla swojej rodziny?

Dr Robert J. Meyers i Jane Ellen Smith z Uniwersytetu w Nowym Meksyku opracowali metodę CRAFT. Co ciekawe, CRAFT okazał się znacznie skuteczniejszy i przynosi korzyści zarówno osobom używającym substancji, jak i ich rodzinom. Daje im plan działania i bardziej pozytywną perspektywę.

O CRAFT dowiedziałam się, że dostarcza on narzędzi do komunikowania się z dzieckiem w sposób bardziej pozytywny dla rodzica lub innego członka rodziny.

Można się zastanawiać, dlaczego to jest ważne. Jest to bardzo ważne, ponieważ kiedy zachęcasz swoje dziecko do wyzdrowienia w jakiejkolwiek formie, chcesz, aby usłyszało twój przekaz.

CRAFT daje Ci strategie i narzędzia, dzięki którym możesz skuteczniej komunikować się z dzieckiem. Jeśli dziecko usłyszy Twoje przesłanie i poczuje, że Ty również go słuchasz, są większe szanse, że będzie ono otwarte na zmianę swojego zachowania.

Badania wykazały, że rodziny, które stosują CRAFT mają około 70% szans na to, że ich ukochana osoba rozpocznie leczenie.

CRAFT uczy rodziców, jak:

  1. Zidentyfikować, co jest przyczyną używania substancji przez ich dziecko.

  2. Przełamać schematy, które prowadzą do picia lub używania substancji przez dziecko lub zwiększają ich ilość.

  3. Rozwijać i doskonalić umiejętności komunikacyjne, aby prowadzić bardziej produktywne rozmowy.

  4. Pomagać dziecku w znalezieniu środków leczenia, gdy wyrazi ono zainteresowanie leczeniem.

  5. Pomaga to członkom rodziny zadbać o siebie i ponownie nawiązać kontakt z własnymi wartościami.

Słyszałam od wielu sfrustrowanych rodziców, którzy cierpią z powodu używania substancji przez ich dzieci. Program CRAFT nie jest szybkim rozwiązaniem. Jest to natomiast opcja, która może odmienić życie Twoje i Twojej rodziny.

Każdy, kto jest zaniepokojony zażywaniem narkotyków lub alkoholu przez swoje dziecko, powinien wiedzieć, że CRAFT istnieje. Daje ona narzędzia, które pomagają w promowaniu zmian w sposób życzliwy i pełen współczucia.

Upewnij się, że Twoja rodzina zna wszystkie możliwości. Dzięki temu macie największe szanse na pokonanie uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty