loader
Psychologia

Jak rodzice mogą pomóc dzieciom w kształtowaniu pozytywnego obrazu ciała

Zaburzenia odżywiania zawsze dotykały w dużej mierze młodych ludzi. Jednak w ostatnich latach średni wiek zachorowania ulega ciągłemu obniżeniu. Liczba dziewcząt w wieku 15-19 lat cierpiących na anorexia nervosa wzrasta w każdej dekadzie od 1930 r., a coraz więcej nastolatek również cierpi na zaburzenia odżywiania. Jeśli jesteś rodzicem, być może zastanawiasz się, jak rodzice mogą pomóc dzieciom rozwinąć pozytywny obraz ciała.

Oznacza to, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby rodzice pomagali swoim dzieciom mieć pozytywny obraz ich własnych ciał od najmłodszych lat. Rodzice mogą zachęcać dzieci do doceniania tego, co sprawia, że ich ciała są wyjątkowe, oraz do utrzymywania zdrowej, a nie antagonistycznej relacji z jedzeniem.

Nie obmawiaj własnego ciała

Kiedy krytykujesz swoje ciało przy dzieciach, uczą się one, że negatywne myślenie o własnym ciele i zwracanie uwagi na pewne elementy swojego wyglądu, które nie spełniają standardów doskonałości, jest w porządku. Jednak kiedy pozytywnie oceniasz swój wygląd i możliwości swojego ciała, pomagasz dzieciom nauczyć się, że wyjątkowe ciała są wspaniałe i że nie trzeba wyglądać w określony sposób, aby czuć się dobrze we własnej skórze. Ważne jest, aby utrzymać to pozytywne nastawienie nawet wtedy, gdy nie ma się bezpośredniej interakcji z dziećmi. Dzieci naprawdę są jak gąbki, chłoną wszystko, co się wokół nich dzieje, nawet jeśli nie wydają się zwracać na to uwagi. Jeśli mówisz im o pozytywnym nastawieniu do swojego ciała, ale jednocześnie dyskredytujesz swój wygląd w rozmowie z przyjaciółmi lub współmałżonkiem, a twoje dzieci to słyszą, będą one miały bardzo mieszane uczucia.

Nie krytykuj innych ludzi

Możesz nigdy nie marzyć o krytykowaniu sposobu, w jaki Twoje dziecko wygląda, ale jeśli krytykujesz wygląd innych ludzi, Twoje dziecko i tak nauczy się, że te rzeczy są ważne. Co więcej, może to nauczyć dziecko przejmowania się tym, co myślą o nim obcy ludzie lub martwienia się o to, co znajomi myślą za jego plecami. Ten drugi strach może być szczególnie szkodliwy, ponieważ może nauczyć je nieufności do komplementów i innych form zachęty.

Nie nadawaj jedzeniu złej sławy

Bez względu na to, jakie ograniczenia zdecydujesz się wprowadzić do swojej diety, ważne jest, aby Twoje dzieci spożywały naprawdę zbilansowaną dietę, obejmującą wszystkie najważniejsze grupy żywności. Szkalowanie pewnych ważnych produktów spożywczych, ponieważ uważamy, że powodują one przyrost masy ciała, uczy dzieci, że jedzenie polega na unikaniu negatywnych skutków, a nie na pozyskiwaniu energii i najważniejszych składników odżywczych. Oczywiście, można nadal uczyć dzieci, że niektóre pokarmy o naprawdę minimalnej wartości odżywczej powinny być spożywane w stosunkowo niewielkich ilościach, ale całkowicie niewłaściwe jest uczenie ich, że ważne grupy żywności są złe, ponieważ modna dieta mówi, że spowodują one tycie.

Wspieraj poczucie własnej wartości poprzez pochwały i zachęty

Chwalenie i zachęcanie dzieci za wszystkie wspaniałe rzeczy, które robią, jest również ważną częścią wczesnej interwencji przeciwko zaburzeniom odżywiania. Podczas gdy pozytywny obraz ciała jest ważny, posiadanie wysokiej samooceny pomaga dzieciom rozpoznać, że mają wiele pozytywnych cech i że ich samoocena nie jest całkowicie związana z ich wyglądem. Może to być szczególnie cenne w okresie dojrzewania, kiedy nawet najbardziej pewni siebie ludzie przechodzą zmiany, które mogą sprawić, że poczują się niepewnie.

Przygotuj dzieci na naturalne zmiany w ciele

Jednak przygotowanie dzieci na te zmiany może również sprawić, że zawsze trudny proces dojrzewania będzie łatwiejszy do opanowania. Okres dojrzewania naturalnie wiąże się z przybieraniem na wadze, ponieważ ciało szybko się rozwija, a dzieci, które nie są przygotowane, mogą uważać, że to ich własne nawyki są problemem i próbować powstrzymać te zmiany, stosując ekstremalne diety lub ćwiczenia.

Więcej informacji o tym, jak rodzice mogą pomóc dzieciom w kształtowaniu pozytywnego obrazu ciała

Jeśli zastanawiasz się, jak rodzice mogą pomóc dzieciom rozwinąć pozytywny obraz ciała, chcemy Ci pomóc. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem lub zaburzeniem odżywiania, zadzwoń do Right Step już dziś. Razem możemy pracować, aby pokonać te problemy. Oferujemy leczenie dla:

  • Uzależnienie od narkotyków Uzależnienie od alkoholu Uzależnienie od tabletek na receptę

Nie czekaj. Zadzwoń pod numer 17135283709 już dziś.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty