loader

Epidemia a pandemia

Ludzie po wciąż trwającym kryzysie COVID-19 słyszą wiele różnych terminów, które mogą być trudne do odróżnienia od siebie. Na przykład, jaka jest różnica, czy koronaawirus jest uważany za epidemię czy pandemię? Istnieją konkretne kryteria, które choroba musi spełnić, zanim zostanie uznana za jedną lub drugą. Przeanalizujmy różnice między nimi i to, co jest potrzebne, aby uzyskać etykietę epidemii lub pandemii.

Co to jest Epidemia?

Niektóre choroby, takie jak przeziębienie i grypa, często pojawiają się w niektórych porach roku. Kiedy choroba rozprzestrzenia się nagle i szybciej, niż można by się spodziewać w danym regionie geograficznym, kończy się to nazwaniem epidemią. Ograniczenie się do jednego obszaru jest jednym ze sposobów na odróżnienie epidemii od pandemii.

Niektóre epidemie, które pojawiły się w ostatnich latach, to między innymi wirus Zika i epidemia Ebola. Zika pojawiła się głównie w klimacie tropikalnym. Największym zagrożeniem były kobiety w ciąży, których dzieci mogą skończyć z wrodzonym kalectwem zwanym mikrocefalią. Ebola rozprzestrzeniła się głównie w Afryce Zachodniej w latach 2014-2016 i miała wysoką śmiertelność u osób dotkniętych tą chorobą.

Co to jest pandemia?

Pandemia to epidemia, której skutki rozprzestrzeniają się poza jeden region. Zaczynają się jako epidemie, które dotykają określonego obszaru. Zarabia na etykiecie pandemii, gdy wykracza poza dany obszar i ma zasięg globalny. HIV został uznany za zachodnioafrykańską epidemię, a następnie rozprzestrzenił się na całym świecie, począwszy od lat 80.

Oto kilka innych sposobów na odróżnienie epidemii od pandemii:

  • Dotyczą one znacznie większego obszaru geograficznego Zakażają o wiele więcej ludzi Są zwykle wynikiem nowych szczepów wirusów, na które ludzie nie mają wbudowanej odporności Są bardziej zabójcze niż zwykłe wirusy grypy Zakłócają gospodarkę i zakłócają normalne życie.

Główną przyczyną pandemii są wirusy grypy. Mutują się one z sezonu na sezon, czasami w nieprzewidywalny sposób, zmieniając swoje oczekiwane zachowanie. Kiedy tak się dzieje, naukowcy i badacze muszą pracować przez całą dobę, próbując wymyślić szczepionkę, która przeciwdziałałaby jego skutkom.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zazwyczaj wzywa do podjęcia decyzji, czy dana choroba powinna zostać podniesiona do stanu pandemii. Pomaga to narodom na całym świecie zorganizować szeroko zakrojone działania mające na celu zwalczanie skutków choroby w ich krajach.

Jak należy zarządzać swoim zdrowiem psychicznym w tym czasie?

Rosnące zagrożenie COVID-19 skłoniło wiele władz lokalnych i państwowych do wydania mandatów ograniczających zgromadzenia publiczne i interakcje w celu zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa. Jeśli obecnie walczysz z depresją lub niepokojem, możesz być przytłoczony niekończącym się napływem wiadomości o nowych ogniskach wirusa coronavirus w Twojej okolicy i w całym kraju.

Jeśli martwisz się o to, jak choroba wpłynie na Ciebie i Twoją rodzinę, możesz nie przejmować się tym, czy jest to epidemia, czy pandemia. Upewnij się, że nadal używasz wszelkich narzędzi i ćwiczeń nauczonych w trakcie terapii, aby radzić sobie w sytuacjach stresowych. Nie zaniedbuj samoopieki w tym trudnym okresie. Może być trudniej, jeśli pracujesz w domu i z dziećmi, które nie mogą wrócić do szkoły.

Oto kilka sposobów, na które możesz się wesprzeć w walce z kryzysem COVID-19:

  1. Nie poddawaj się pokusie picia narkotyków lub alkoholu. Daj sobie przerwę, jeśli chodzi o nadążanie za wiadomościami o koronaawirusie, w tym w mediach społecznościowych. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne, jedząc zdrowe posiłki. Spróbuj uprawiać jogę, ćwiczyć głęboki oddech lub medytować. Może to również pomóc w ćwiczeniach na świeżym powietrzu, jeśli w twoim stanie jesteś w stanie zachować porządek w domu. Utrzymuj kontakt z innymi, aby pozostać zaangażowanym w pozytywne rzeczy i nie dać się połknąć ciemnym myślom z powodu lęku i depresji.

Nie obawiaj się prosić o pomoc, jeśli sprawy mają się zbytnio przytłaczająco. Jeśli poczujesz się przytłoczony, zadzwoń do specjalisty ds. zdrowia psychicznego pod numer 17135283709.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty