loader
Psychologia

Dlaczego latynoskie nastolatki są bardziej podatne na myśli samobójcze?

Myśli lub próby samobójcze nie są niczym niezwykłym u nastolatków. Jest to burzliwy okres, w którym młoda osoba próbuje dowiedzieć się, kim jest i jak będzie wyglądała jej przyszłość. Przechodzi zmiany fizyczne. Może zmagać się z falą presji ze strony rówieśników i próbować dokonywać dobrych wyborów. Dla młodych Latynosów, te zmagania prowadzą do większej ilości myśli samobójczych niż dla ich rówieśników. Jest to problem, który pozostaje nierozpoznany i musi zostać naświetlony.

Latynosi częściej cierpią z powodu zaburzeń psychicznych

Według ostatnich badań, w których wzięli udział młodzi ludzie z całego kraju, rzeczywiste wskaźniki samobójstw wśród latynoskich nastolatków są niższe niż wśród ich rówieśników nie będących Latynosami. Jednakże, badanie wykazało również, że Latynosi są znacznie bardziej narażeni na myśli samobójcze i próby samobójcze. Wskaźniki te są szczególnie wysokie wśród dziewcząt w wieku 15 lat i starszych. Chłopcy są bardziej skuteczni w popełnianiu samobójstw, ponieważ wybierają metody, które są ostateczne, takie jak powieszenie lub broń. Dziewczęta częściej podejmują próby samobójcze z użyciem tabletek, co jest często odwracalne. Wskaźniki samobójstw pokazują, że chłopcy umierają częściej, ale latynoskie dziewczęta podejmują próby samobójcze w znacznie wyższym tempie. Ogólnokrajowe badanie wraz z raportem Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazało, że latynoskie dziewczęta doświadczają większego cierpienia psychicznego niż latynoscy chłopcy i ich niehiszpańskie rówieśniczki. Zgłaszają one większe i częstsze uczucia depresji, w tym beznadziejności, smutku, bezwartościowości i apatii. Zmagania są najtrudniejsze dla Latynosek, które są Amerykankami w pierwszym pokoleniu. Osoby urodzone w innym kraju są znacznie mniej skłonne do podejmowania prób samobójczych, ale latynoskie dziewczęta w pierwszym pokoleniu zmagają się z tym problemem i czują się zdesperowane.

Dlaczego młode Latynoski borykają się z problemami?

Fakty są jasne i łatwe do ustalenia dzięki badaniom ankietowym. Mniej jasne jest natomiast to, dlaczego młodzi Latynosi czują się tak smutni, pozbawieni nadziei i myślą o odebraniu sobie życia. Jednym z powodów jest sam okres dojrzewania. Dorastanie i przejście od dzieciństwa do dorosłości to czas wypełniony szerokim wachlarzem emocji i wiele nastolatków wszystkich ras myśli o samobójstwie. Inną kwestią jest to, że Latynosi muszą pokonać przepaść kulturową podczas tego przejścia. Mają oni tradycyjną kulturę swojej rodziny i szerszą kulturę amerykańską, i muszą próbować dopasować się do obu. Dostęp do opieki zdrowotnej może być kolejnym czynnikiem, dlaczego młodzi latynoscy chłopcy i dziewczęta borykają się z problemami. Latynosi w każdym wieku z problemami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją, są bardzo słabo leczeni. Osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego są szczególnie narażone na nieleczenie objawów depresji. Bez leczenia, depresja może łatwo przejawiać się jako myśli samobójcze. Objawy depresji nie ustępują samoistnie. Depresja jest poważną chorobą psychiczną i wymaga leczenia. Jeśli młodzi Latynosi, a zwłaszcza latynoskie dziewczęta, nie są diagnozowani lub leczeni, będą żyć w smutku i poczuciu beznadziejności, które mogą sprawić, że życie stanie się nie do zniesienia. Wszystkie nastolatki w pewnym momencie zmagają się z problemami; dorastanie nie jest łatwe. Ale kiedy jedna grupa młodych ludzi cierpi ponad to, co jest normalne lub tolerowane, należy podjąć odpowiednie działania. Latynoskie Amerykanki w pierwszym pokoleniu wydają się być najbardziej narażone, podobnie jak latynoskie dziewczęta. Gdyby te wrażliwe populacje mogły być objęte działaniami prewencyjnymi, mogłoby to spowodować ogromną różnicę w ich życiu. Oczywiście, dostęp do opieki zdrowotnej również musi być rozszerzony, aby dotrzeć do większej liczby Latynosów z problemami zdrowia psychicznego. Latynosi potrzebują lepszego dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dwujęzycznych i dwukulturowych pracowników służby zdrowia. Kiedy te zmiany mogą być wykonane, nasi młodzi ludzie zaczną czuć się lepiej o sobie i swojej przyszłości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty