loader
Psychologia

Depresja wśród nastolatków i wysoki odsetek samobójstw w Japonii: Przyczyny i czynniki

Jeśli nastolatek w swoim życiu wykazuje jakiekolwiek oznaki beznadziejności lub myśli samobójcze, może to być czas, aby znaleźć nastolatek odwyku dla depresji. Niestety, oznaki samobójstwa są często pomijane w wielu kulturach. W Japonii wskaźnik samobójstw wśród dzieci i nastolatków jest oszałamiający, a specjaliści od zdrowia psychicznego starają się znaleźć sposób, aby zapobiec temu powszechnemu problemowi.

Stan depresji i samobójstw wśród nastolatków w Japonii

W 2015 r. japońskie dzieci w wieku od 10 do 19 lat częściej popełniały samobójstwa niż umierały z jakiejkolwiek innej przyczyny. Istnieje około 4.600 zgonów w wyniku samobójstwa i 157.000 hospitalizacji z powodu samookaleczeń każdego roku dla japońskiej młodzieży w wieku od 10 do 24 lat. Liczba samobójstw wśród dzieci i nastolatków wzrasta każdego roku we wrześniu i w kwietniu, kiedy dzieci wracają do szkoły po letnich i wiosennych przerwach. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to spowodowane shaken jigoku, znanym również jako "piekło egzaminacyjne", które reprezentuje ogólny strach i niepokój o wyniki w nauce i potencjalne osiągnięcia zawodowe. Inni eksperci twierdzą, że problemy zaczynają się w domu.

Czynniki przyczyniające się do depresji i samobójstw wśród nastolatków

Samobójstwo ma inne znaczenie i konotacje w kulturze japońskiej. Rytualne samobójstwo, znane jako seppuku, było używane przez wieki jako sposób na uniknięcie schwytania przez żołnierzy w walce. Seppuku wiąże się z zadawaniem sobie nieodwracalnych obrażeń fizycznych i jest czczone jako odważny i honorowy sposób umierania. Jest to sprzeczne z kulturowymi przekonaniami dotyczącymi samobójstwa w wielu krajach chrześcijańskich, gdzie samobójstwo jest uważane za grzech. Chociaż to wyjątkowe kulturowe podejście do samobójstwa nie wyjaśnia, dlaczego dzieci i nastolatki wybierają drogę samobójstwa w alarmującym tempie, jest to znaczący czynnik przyczyniający się do tego. Bardziej prawdopodobną przyczyną wysokiego wskaźnika samobójstw w Japonii jest hikikomori, rosnący trend izolacji społecznej. Wiele japońskiej młodzieży czuje się odizolowana od swoich rówieśników lub członków rodziny z różnych powodów. Wstyd z powodu słabych wyników w szkole lub trudności w wyborze honorowej ścieżki kariery również powodują wewnętrzne poczucie izolacji. Hikikomori staje się w ostatnich latach coraz większym problemem w Japonii. Czynniki przyczyniające się do samobójstw wśród nastolatków również wydają się różnić w zależności od wieku. Według japońskiego rządu, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych są bardziej skłonni do popełnienia samobójstwa z powodu problemów w domu, takich jak gdy dzieci są surowo karane lub nie dogadują się z rodzicami. Podczas przerw w szkole dzieci i młodzież spędzają dużo czasu w domu, co może wyjaśniać, dlaczego dzieci są bardziej skłonne do popełnienia samobójstwa po spędzeniu dłuższego czasu w domu. Jednak bardziej prawdopodobnymi przyczynami samobójstw wśród nastolatków są obawy praktyczne (takie jak strach przed słabymi wynikami w szkole lub możliwościami kariery) oraz problemy ze zdrowiem psychicznym (takie jak depresja). Inni eksperci twierdzą, że dzieci i nastolatki są bardziej skłonne do popełnienia samobójstwa, ponieważ japońska kultura podkreśla znaczenie bycia częścią całej społeczności. Dzieci, które wyróżniają się z tłumu są bardziej narażone na zastraszanie lub unikanie rówieśników, co może pogłębiać poczucie izolacji. W okresie, w którym dzieci odkrywają, kim są, japoński nacisk na kolektywizm może być pożywką dla depresji.

Zapobieganie depresji i samobójstwom wśród nastolatków

Dzieci w wieku od 10 do 15 lat są najbardziej narażone na popełnienie samobójstwa, ponieważ są najmniej skłonne do wykazywania oznak depresji lub zachowań samobójczych - podaje japoński Urząd Gabinetowy. W domu jest bardzo ważne, aby członkowie rodziny i przyjaciele zwracali uwagę na znaki ostrzegawcze samobójstwa, szczególnie podczas przerw w nauce. Oznaki ostrzegawcze samobójstwa obejmują:

  • Mówienie o poczuciu beznadziejności, braku powodu do życia lub chęci śmierci Mówienie o odczuwaniu bólu nie do zniesienia lub szukaniu sposobów na popełnienie samobójstwa Mówienie o byciu ciężarem dla bliskich Zachowania ryzykowne, takie jak używanie narkotyków lub alkoholu Wycofywanie się z relacji społecznych Zmiany w schemacie snu, takie jak niewystarczająca ilość snu lub zbyt długi sen Wyrażanie gniewu, agresji lub niepokoju Głębokie wahania nastroju

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty