loader
Psychologia

Emocjonalne wyzwalacze: Przewiduj, Identyfikuj, Przeciwdziałaj

Jeśli chodzi o trzeźwość emocjonalną, AA podkreśla znaczenie zrozumienia swoich wyzwalaczy emocjonalnych. Emocjonalna trzeźwość jest zdolność do radzenia sobie z emocjami w zdrowy sposób, a nie zwracając się do alkoholu lub innych narkotyków, aby odrętwiać, wyciszyć lub wyrazić je. Aby osiągnąć ten kluczowy krok w podróży Anonimowych Alkoholików (AA), musisz najpierw zidentyfikować swoje emocjonalne wyzwalacze, a następnie zaplanować, jak będziesz radzić sobie z takimi sytuacjami produktywnie.

Zidentyfikuj swoje wyzwalacze

Emocjonalna trzeźwość jest wszystko o byciu w stanie doświadczyć swoich emocji bez uciekania od nich. Jest to wyzwanie dla każdego, ale szczególnie dla osób leczących się z zaburzeń związanych z używaniem alkoholu lub narkotyków. Niektóre emocje są bolesne, przytłaczające i wręcz nieprzyjemne. To naturalne, że chcesz uciec od tych uczuć, ale jest to również niezdrowe. Aby rozpocząć identyfikację czynników wyzwalających, pomyśl o sytuacjach z przeszłości, kiedy uciekałeś od pewnych sytuacji i sięgałeś po narkotyki lub alkohol w celu ucieczki. Niektórym ludziom pomaga rozmowa o tym etapie trzeźwości emocjonalnej z doradcą lub terapeutą. Specjalista od zdrowia psychicznego może być w stanie zidentyfikować wzorce, których nie potrafisz (lub nie chcesz) dostrzec u siebie. Korzystne może być również prowadzenie dziennika. Zacznij od zapisywania wszystkich sytuacji, które przychodzą ci do głowy, w których odczuwasz emocje i popadasz w uzależnienie. Zacznij szukać wzorców w swoim zachowaniu. Na przykład, niektórych ludzi wyzwala konfrontacja, np. wdanie się w bójkę z ukochaną osobą, a nawet oczekiwanie na walkę lub rozczarowanie. Inni są wyzwalani przez gniew, żal, poczucie samotności lub lęk społeczny. Każda osoba jest inna, więc musisz poświęcić czas na zrozumienie siebie, aby zidentyfikować swoje unikalne wyzwalacze emocjonalne.

Przewidywanie trudnych sytuacji

Po zidentyfikowaniu emocji, których doświadczanie jest dla ciebie wyzwaniem, zastanów się, kiedy najprawdopodobniej ponownie doświadczysz tych emocji. Na przykład, jeśli okaże się, że w sytuacjach wywołanych uczuciem żalu sięgałeś po alkohol, możesz zacząć planować takie sytuacje i ustalić nowe sposoby radzenia sobie z tymi emocjami. Należy wziąć pod uwagę każdy aspekt swojego życia, w tym związki, obowiązki zawodowe, szkołę, codzienną rutynę i cele życiowe, które chce się osiągnąć. Zrób listę momentów, w których czujesz, że możesz napotkać swój emocjonalny wyzwalacz. Lepiej jest zaplanować coś, co nigdy się nie wydarzy, niż znaleźć się w trudnej sytuacji bez planu ochrony swojej trzeźwości.

Przeciwdziałaj przeszłym nawykom za pomocą zdrowych wyborów

Teraz, kiedy wiesz, kiedy najprawdopodobniej zostaniesz wyzwolony, możesz zacząć tworzyć listę zdrowych strategii radzenia sobie, które będziesz mógł wykorzystać w trudnych sytuacjach. Na przykład, jeśli wyzwala Cię samotność, możesz zwrócić się do sponsora AA, bliskiego przyjaciela, sąsiada lub nawet mediów społecznościowych, aby przeciwdziałać swojej samotności i uniknąć nawrotu. Jeśli wyzwalają Cię bardziej nieprzewidywalne emocje, takie jak konfrontacja, gniew lub smutek, rozważ medytację i techniki oddechowe, które pomogą Ci w danej chwili. Doradca lub terapeuta może pracować z Tobą, aby pomóc Ci zidentyfikować więcej umiejętności radzenia sobie, które możesz wykorzystać do przeciwdziałania konkretnym wyzwalaczom emocjonalnym. Aby chronić swoją emocjonalną trzeźwość, AA uczy cię rozpoznawać swoje słabości i zwracać się do wyższej mocy, aby uzyskać nad nimi kontrolę. Obejmuje to identyfikację wyzwalaczy emocjonalnych, które mogą osłabić Twoją odporność, abyś mógł chronić swoją trzeźwość.

Komentarze (1)

rafiii48 (Rafal B.) | 3 listopada 2021 9:08

Przejrzałem artykuł pobieżnie i nawet mi się podoba, fajnie że w końcu są rakie artykuły po polsku, brak mi jednak w artykole wyjaśnień skąd się biorą uzaleznienia ze to sa wzorce/wzory/patterns i ze to my sami je tworzymy i pielegnujemy, czesto nieswiadomie co wlasbie prowadzi do uzależnień bo uciekamy od "ciężkich" emocji do używek ktorych nieswiadome zarzywanie prowadzi do uzależnień.

Odpowiedz
Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty