loader

Wskazówki dotyczące zapobiegania atakom paniki

Ataki paniki przychodzą nagle, przytłaczając cię strachem. Objawy fizyczne mogą być tak złe, że ludzie często mylą je z atakiem serca. Próba opisania ich innym może wydawać się bezowocnym przedsięwzięciem. Tylko ci, którzy doświadczyli jednego z nich, rozumieją uczucie bezradności, które przynoszą. Przejmij kontrolę nad swoim problemem, stosując się do tych wskazówek, jak zapobiec atakowi paniki.

Co to jest atak paniki?

Osoby cierpiące na atak paniki zazwyczaj opisują te epizody jako intensywną falę strachu. Czują się unieruchomieni i niezdolni do ruchu. Objawy fizyczne pojawiają się nagle, nawet podczas snu. Niektóre osoby doświadczają ich tylko raz, podczas gdy osoby ze zdiagnozowanym zaburzeniem paniki często doświadczają powtarzających się epizodów.

Atak paniki może pojawić się bez ostrzeżenia lub zostać wywołany przez konkretne sytuacje, takie jak spoglądanie w dół z wysokiego budynku lub konieczność wypowiedzenia się przed pomieszczeniem pełnym ludzi. Ludzie czują, że ich życie jest w niebezpieczeństwie, bez możliwości ucieczki przed nadchodzącą katastrofą.

Ataki paniki mogą zdarzyć się u osób zdrowych i tych, które mają do czynienia z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja lub nadużywanie substancji. Ataki paniki można leczyć za pomocą ukierunkowanych strategii. Ucząc się, jak zapobiegać atakom paniki, czujesz się bardziej opanowany i masz pewność, że możesz iść naprzód w życiu bez strachu.

Oznaki ataku paniki

Większość objawów ataku paniki osiąga szczyt około 10 minut po ich rozpoczęciu. Ataki paniki rzadko trwają znacznie dłużej niż godzinę. Większość epizodów kończy się po 20 do 30 minutach.

Objawy ataku paniki

  • Spocenie się Nudności Palpitacje serca Uczucie zawrotów głowy i lekkości Mdłości Uczucie zadławienia się Trzęsienie i drżenie Gorące lub zimne błyski Poczucie oderwania od otoczenia Uczucie, że umierasz

Wiele osób ma zazwyczaj jeden lub dwa ataki paniki, bez żadnych dodatkowych problemów. Jednak w przypadku powtarzających się epizodów, które nie są związane z konkretną sytuacją, mogą wystąpić zaburzenia paniki.

Sięgnij do właściwego kroku

Jeśli nie jesteś pewien, jak zapobiec atakowi paniki, spróbuj zastosować te techniki samopomocy.

  • Zaakceptuj swój stan: Powiedz sobie, że to co przeżywasz jest prawdziwe. To nie jest w twoim umyśle i nie jesteś paranoikiem. Kiedy twój umysł zaakceptuje rzeczywistość twojej sytuacji, dowiedz się więcej o atakach paniki. Poza tym, powinieneś szukać pomocy u lekarza. Ćwicz głębokie ćwiczenia oddechowe: Jednym z najlepszych sposobów na odzyskanie kontroli nad sobą jest wzięcie głębokich oddechów do płuc. Skoncentruj się na równomiernym oddychaniu i powoli policz do czterech podczas wciągania i wyciągania powietrza. Znajdź przyjemny zapach: Otocz się zapachem, który sprawi Ci przyjemność, zrelaksuje i uspokoi Twój umysł. Ogranicz spożycie kofeiny, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu: Substancje te mogą nasilić nasilenie ataku paniki. Ograniczenie może obniżyć częstotliwość i intensywność Twoich ataków paniki. Naucz się swoich wyzwalaczy: Kiedy doświadczysz ataku paniki, zwróć uwagę na otaczające cię warunki. Znajdujesz się w zamkniętej przestrzeni, w pobliżu dużego psa lub w otoczeniu dużego tłumu? Kiedy już nauczysz się swoich wyzwalaczy, możesz dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić lub ich unikać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty