loader
Poradnik

Dziesięć wskazówek dotyczących rzucenia palenia

Większość ludzi jest obecnie świadoma, że palenie papierosów jest główną możliwą do uniknięcia przyczyną przedwczesnej śmierci i chorób: Powoduje ono raka, choroby serca, udar mózgu i choroby płuc. Z tego powodu wiele osób jest chętnych do rzucenia palenia.

Pomimo związanych z tym zagrożeń dla zdrowia, co piąty dorosły Amerykanin nadal regularnie pali. Główną tego przyczyną jest fakt, że nikotyna uzależnia, a zmiana nawyku jest trudna. Ale pomoc jest w zasięgu ręki.

Badania pokazują, że przy odpowiednim podejściu możliwe jest zerwanie z niezdrową rutyną i wyrwanie się z nałogu raz na zawsze.

Oto dziesięć najskuteczniejszych metod stosowanych w celu rzucenia palenia i zaprzestania palenia.

1. Nikotynowa terapia zastępcza (NRT)

Wielu ludziom łatwiej jest zastąpić nikotynę w ich organizmie terapią zastępczą, taką jak dziąsło lub plastry.
Nikotyna w papierosach jest uzależniająca, dlatego też ludzie doświadczają nieprzyjemnych objawów odstawienia, kiedy próbują rzucić palenie. Nikotynowa terapia zastępcza (NRT) zapewnia niski poziom nikotyny bez innych trujących substancji chemicznych w dymie tytoniowym.

Pomaga to złagodzić niektóre objawy odstawienia nikotyny, takie jak intensywne pragnienia, mdłości, mrowienie rąk i stóp, bezsenność, wahania nastroju i trudności z koncentracją. NRT jest dostępny jako:

  • gumy
  • łatki
  • spraye
  • inhalatory
  • pastylki

Plastry można kupić w aptece bez recepty. Działają one poprzez powolne uwalnianie nikotyny, która jest wchłaniana do organizmu przez skórę. W ciągu 8-12 tygodni ilość nikotyny, na którą organizm jest narażony, jest stopniowo zmniejszana poprzez przejście na plastry z niższą dawką, aż do momentu, gdy nie będzie już potrzebna. Niektóre osoby noszą swoje plastry cały czas i dostarczają stałą dawkę nikotyny przez 24 godziny, inne usuwają plastry w nocy. Przedyskutuj z lekarzem, która opcja jest dla Ciebie właściwa.

Inhalatory, gumy, pastylki i spraye działają szybko, ale ich efekty utrzymują się tylko przez krótki czas. W związku z tym często zaleca się stosowanie plastrów zapewniających codzienną dawkę nikotyny i szybko działających produktów stosowanych w celu złagodzenia intensywnych pragnień.

Dowody wskazują, że zastosowanie kombinacji NRT może znacząco zwiększyć szanse powodzenia w porównaniu z użyciem tylko jednego produktu.

2. Varenicline

Varenicline (Champix) działa poprzez wyzwalanie uwalniania dopaminy. Dopamina jest posłańcem chemicznym, który pomaga kontrolować mózg nagradzanie i centra przyjemności. Palenie sztucznie podnosi poziom tej dobrej chemii w organizmie. Tak więc, gdy palacze rzucają palenie, często doświadczają depresji i niepokoju, dopóki ich naturalny poziom produkcji dopaminy nie zostanie przywrócony.

Varenicline pomaga przeciwdziałać tym niskim stężeniom dopaminy i łagodzić niektóre objawy spowodowane odstawieniem nikotyny. Jednocześnie blokuje zadowalające działanie nikotyny w przypadku nawrotu choroby i palenia tytoniu. W związku z tym użyteczne jest również zmniejszenie wzmacniającego działania nikotyny.

3. Bupropion

Bupropion (Zyban) jest antydepresantem, ale stwierdzono, że pomaga ludziom rzucić palenie. Podobnie jak wareniklina, zmniejsza niedobór dopaminy odczuwany przy odstawieniu nikotyny, a tym samym może zmniejszyć drażliwość i trudności w koncentracji związane z rzuceniem palenia.

Bupropion może być szczególnie przydatny dla osób zainteresowanych potencjalnym przybieraniem na wadze podczas rzucania palenia, ponieważ wykazano, że zmniejsza on apetyt i zmniejsza skłonność do przejadania się.

4. E-papierosy

E-papieros jest urządzeniem elektronicznym, które pozwala na wdychanie nikotyny w parze bez innych szkodliwych produktów ubocznych tytoniu, takich jak smoła i tlenek węgla.

Nowe badania sugerują, że e-papierosy mogą pomóc w rzuceniu palenia, ponieważ ludzie mogą stopniowo zmniejszać zawartość nikotyny w e-paliwach w podobny sposób jak NRT. W literaturze pojawiają się jednak pewne kontrowersje dotyczące tego podejścia do rzucania palenia.

5. Allen Carr's Easyway

Wiele osób z powodzeniem rzuciło palenie, korzystając z Allen Carr's Easyway. Jest to najlepiej sprzedająca się na świecie książka o tym, jak rzucić palenie. Pomaga ona palaczom zrozumieć powszechne błędne przekonania na temat tego, dlaczego palą, a także rozwiać obawy związane z paleniem.

Badanie to pokazuje, że palacze stosujący metodę Allena Carra byli sześciokrotnie bardziej skłonni nie palić po 13 miesiącach w porównaniu z tymi, którzy palili zimnego indyka.

6. Lobelia

Istnieją anegdotyczne dowody, które sugerują, że lobelia (zwana również indyjskim tytoniem) może pomóc ludziom w rzuceniu palenia. Uważa się, że lobelia, składnik aktywny w roślinie lobelii, działa poprzez wiązanie z tymi samymi miejscami receptorów w mózgu co nikotyna, powodując uwalnianie dopaminy, co pomaga w wahaniach nastroju i zachciankach, które pojawiają się podczas rzucania palenia.

Lobelia może być również skuteczna w usuwaniu nadmiaru śluzu z dróg oddechowych, w tym gardła, płuc i rurek oskrzelowych, które palacze często doświadczają przy rzucaniu palenia, jednak potrzeba więcej badań, aby ustalić, czy jest to dokładne.

7. Witaminy B i C

Różne badania wykazały, że palacze na ogół mają niższe stężenie krążących witamin z grupy B i niższy poziom witaminy C w porównaniu z osobami niepalącymi. Palacze często powołują się na stres jako jeden z czynników pobudzających, który zwiększa łaknienie papierosa. Witaminy z grupy B są znane jako witaminy "antystresowe" i mogą pomóc w utrzymaniu równowagi nastroju.

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który może pomóc chronić płuca przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez dym papierosowy. Tak więc uzupełnienie tych witamin może pomóc przy rzucaniu palenia.

8. Użyj aplikacji do śledzenia nawyków

Niektóre aplikacje mogą pomóc w śledzeniu i ograniczeniu palenia papierosów.
Nawyki takie jak palenie są wyzwalane w odpowiedzi na pewne wskazówki. Badania wykazały, że powtarzanie prostej czynności w określonym ustawieniu powoduje, że czynność ta jest aktywowana w podobnych ustawieniach; na przykład, automatyczne palenie przy porannej kawie.

Ale zdrowe nawyki mogą być tworzone poprzez powtarzanie zdrowych działań konsekwentnie w tym samym kontekście, a w Internecie istnieje wiele darmowych aplikacji, które mogą pomóc śledzić swoje postępy.

Aplikacje te mogą pomóc w śledzeniu konsumpcji tytoniu i nikotynowych wskazówek; informacje te mogą być następnie wykorzystane do planowania, kiedy i gdzie wzmocnić nowy zdrowy nawyk w miejsce starego niezdrowego.

9. Zrób listę

Dla tych palaczy, którzy planują rzucić zimnego indyka, sporządzenie listy motywacyjnej może być pomocne, gdy czasy stają się ciężkie. Takie powody mogą obejmować:

  • Poprawa ogólnego stanu zdrowia.
  • Oszczędzanie pieniędzy.
  • Stworzenie dobrego przykładu dla dzieci.
  • Lepiej wyglądają i lepiej pachną.
  • Przejęcie kontroli i uwolnienie się od uzależnienia.

Przeglądając listę codziennie, a zwłaszcza w trudnych chwilach, palacze mogą ćwiczyć umysł, aby skupić się na pozytywnych aspektach swojego celu i wzmocnić chęć do rzucenia palenia.

10. Praktyka Tai Chi

Badania w Journal of Addiction and Therapy sugerują, że praktyka Tai Chi trzy razy w tygodniu jest skutecznym środkiem pomagającym ludziom "rzucić palenie albo zmniejszyć ich nawyk". Dodatkową korzyścią Tai Chi jest poprawa ciśnienia krwi i redukcja stresu. Praktyki umysłu i ciała, takie jak joga, medytacja i Tai Chi, oferują alternatywną opcję leczenia bez narkotyków dla osób próbujących rzucić palenie.

Dlaczego nie spróbować niektórych z powyższych środków, aby rzucić palenie dzisiaj? Połączenie terapii ma większe szanse na powodzenie niż jakiekolwiek pojedyncze podejście. Jeśli dojdzie do nawrotu, spróbuj określić przyczynę poślizgu i spróbuj ponownie; większość palaczy próbuje rzucić palenie kilka razy, zanim w końcu porzucą ten nałóg.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty