loader
Poradnik

Jak różnią się substancje i uzależnienia od procesu

Różnice między uzależnieniem od substancji a uzależnieniem od procesów są znaczne. Większość ludzi nigdy nie słyszała pojęcia "uzależnienie od procesów" i błędnie zakłada, że jest ono takie samo jak uzależnienie od substancji. Prawda jest taka, że istnieją pewne istotne różnice między uzależnieniem od substancji a uzależnieniem od procesów technologicznych. Jesteśmy tu po to, aby pomóc Ci zrozumieć, co musisz wiedzieć o uzależnieniu od substancji a uzależnieniu od procesów technologicznych.

Co to jest uzależnienie od substancji?

Prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej o nadużywaniu substancji i uzależnieniu. Być może słyszałeś nawet o powiązanych ze sobą pojęciach, takich jak tolerancja, uzależnienie i wycofanie się. Według National Institute on Drug Abuse, uzależnienie jest "przewlekłą, nawracającą chorobą mózgu, która charakteryzuje się kompulsywnym poszukiwaniem i używaniem narkotyków, pomimo szkodliwych skutków". Uzależnienia są powszechne wśród osób używających takich substancji jak opioidy na receptę, heroina, metamfetaminy, kokaina, PCP, ecstasy i alkohol, by wymienić tylko kilka.

Podczas gdy wiele osób debatuje nad tym, czy uzależnienie jest chorobą mózgu, eksperci od uzależnień uważają je za takie, ponieważ przewlekłe nadużywanie substancji faktycznie zmienia strukturę i funkcję mózgu. Wiele osób nadużywających substancji uzależnia się od wybranego przez siebie narkotyku. Dzieje się tak, gdy narkotyk ten jest potrzebny do tego, aby mózg mógł produkować niezbędne neuroprzekaźniki i substancje chemiczne. Kiedy osoba, która uzależniła się od leku, nagle przestaje go używać, może przejść na odstawienie. Objawy odstawienia są wynikiem tego, że organizm walczy o funkcjonowanie bez leku.

Kiedy osoba rozwija uzależnienie od substancji, ważne jest, aby przejść przez monitorowany program detoksykacji narkotyków w centrum detoksykacji medycznej jako pierwszy krok w ich leczeniu. Następnie powinny one szukać dalszej pomocy w centrum leczenia uzależnień.

Co to jest uzależnienie od procesu?

Uzależnienia od procesów, określane również jako uzależnienia behawioralne, znacznie różnią się od uzależnień od substancji. W przeciwieństwie do uzależnień od substancji, uzależnienia procesowe nie dotyczą narkotyków. Osoba, która cierpi z powodu uzależnienia od procesów, jest raczej uzależniona od konkretnego zachowania lub zestawu zachowań. Powszechne uzależnienia od procesów obejmują uzależnienie od hazardu, przejadanie się, uzależnienie od Internetu, przymusowe ćwiczenia, uzależnienie od seksu, a także uzależnienie od zakupów.

Kluczową różnicą między uzależnieniami od procesów a uzależnieniami od substancji jest to, że często nie ma fizycznych oznak uzależnienia od procesów. Uzależnienia od procesów są o wiele trudniejsze do wykrycia, ponieważ wiele zachowań uzależniających - takich jak korzystanie z Internetu, wykonywanie ćwiczeń czy podejmowanie aktywności seksualnej - stanowi naturalną część życia. Badacze twierdzą jednak, że uzależnienia od procesów mogą być równie destrukcyjne dla życia danej osoby jak uzależnienia od substancji, ponieważ mogą zacząć upośledzać jej zdolność do funkcjonowania w pracy, w szkole, w związkach społecznych i innych ważnych obszarach życia.

Rzucenie uzależnienia procesowego nie powoduje zazwyczaj fizycznych objawów odstawienia, ale może powodować istotne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, lęk i izolacja społeczna. Naukowcy wciąż uczą się więcej o uzależnieniach procesowych i ich wpływie na ludzki mózg.

Wstępne badania wskazują na dowody sugerujące, że osoby mogą się uzależnić od zachowań i przyjemnych doznań, których doświadczają w wyniku tych zachowań, i nadal mogą korzystać z leczenia ambulatoryjnego, aby wyjść z uzależnienia procesowego.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty