loader
  • Strona główna
  • W pracy stres może prowadzić do nadużywania substancji.

W pracy stres może prowadzić do nadużywania substancji.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do zagrożenia danej osoby uzależnieniem i nadużywaniem substancji. Genetyka może być jednym z tych czynników. Historia rodzinna uzależnień od narkotyków nie określa, że dana osoba skończy w jakiejś formie uzależnienia, ale badania wykazują, że dziedziczność może być czynnikiem przyczyniającym się do tego zjawiska. Innym czynnikiem, który prowadzi do uzależnienia, jest środowisko, w którym dana osoba się znajduje. Podczas gdy środowisko to może czasami odnosić się do wpływu innych, badania pokazują również, że środowisko pracy charakteryzujące się wysokim poziomem stresu może również odgrywać pewną rolę. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się o związku między stresem zawodowym a nadużywaniem substancji uzależniających oraz o tym, jak można przezwyciężyć zarówno stres, jak i uzależnienie.

Związek pomiędzy stresem zawodowym a nadużywaniem substancji uzależniających

Niektóre miejsca pracy, z natury rzeczy, tworzą środowisko stresu i niepokoju dla pracownika. Na przykład, żołnierze, osoby udzielające pierwszej pomocy, pracownicy pogotowia ratunkowego, a nawet rybacy dalekomorscy, to tylko nieliczni, którzy w ramach opisywanego stanowiska stawiają czoła dużemu stresowi. Inne prace są stresujące dla pracodawców znajdujących się pod dużą presją lub mających nieracjonalne oczekiwania w stosunku do pracy. Niezależnie od tego, jaka jest dokładna przyczyna stresującego środowiska, kiedy stres staje się codziennością, pracownicy prawdopodobnie będą szukać ucieczki. Często zdarza się, że ucieczkę tę znajdują poprzez nadużywanie narkotyków i alkoholu.

Zdrowie psychiczne i nadużywanie substancji

Badania nad zdrowiem psychicznym wskazują na silną korelację między lękiem a nadużywaniem substancji. Pracownicy z zaburzeniami lękowymi są dwa razy bardziej skłonni do nadużywania substancji niż pracownicy niespokojni. Kiedy stres związany z pracą podąża za osobą w domu, zwiększa się pokusa używania alkoholu lub narkotyków w celu "ucieczki" lub uspokojenia się. Długotrwały stres związany jest również z depresją. Ludzie, którzy czują, że są pod stałą presją, czasami przestają czuć się szczęśliwi nie tylko w pracy, ale wszędzie. Jeśli uważasz, że cierpisz na chorobę psychiczną i chcesz przezwyciężyć te problemy, skontaktuj się z The Right Step. Posiadamy programy terapeutyczne i terapie, dzięki którym możesz zacząć dostrzegać poprawę swojego zdrowia psychicznego.

Dlaczego ludzie przechodzą na narkotyki w sytuacjach stresowych

Nadużywanie substancji może być sposobem, w jaki dana osoba sięga w poszukiwaniu nieuchwytnego uczucia szczęścia. Ludzie mylnie zakładają, że substancja, która sprawia, że czują się dobrze tymczasowo, pomoże im powstrzymać depresję. W rzeczywistości, nadużywanie substancji pogłębia depresję.

Oznaki, że stres i niepokój są zbyt obecne w życiu danej osoby obejmują:

  • Przesadne reakcje na ludzi i sytuacje Irracjonalne obawy Ciągłe zmęczenie Przyspieszone bicie serca Uczucie dreszczyku emocji Gorące błyski

Odpowiedzią na wysokie obciążenie środowiska pracy jest nieużywanie substancji do maskowania sytuacji. Odpowiednią odpowiedzią jest nauczenie się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem. Istnieje wiele innych zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem, które nie dotyczą narkotyków i alkoholu. Zamiast lampki wina każdej nocy po pracy, wybierz się na spacer. Siadaj z rozkładem dnia i przejmij kontrolę, zamiast poddawać się poczuciu, że kierują tobą wydarzenia i siły zewnętrzne. To tylko kilka umiejętności radzenia sobie ze stresem, które możesz wykorzystać, aby uniknąć uzależnienia.

Gdy osoba nadużywa substancje po to, aby poradzić sobie ze stresem, prawdopodobnie skorzysta z siedzenia z behawioralnym profesjonalistą, który może pomóc im rozpoznać nieprzystosowane odpowiedzi, jak również nauczyć ich nowych strategii zarządzania codziennym stresem. Prawie 20 milionów Amerykanów ma do czynienia z lękiem i stresem, wiele z nich ma związek z pracą. Ponieważ nie ma sposobu na życie bez stresu, nauka radzenia sobie ze stresem w zdrowy sposób jest koniecznością dla nas wszystkich. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich ma problemy z radzeniem sobie ze stresem i uzależnieniem, skontaktuj się z The Right Step pod numerem 17135283709. Jesteśmy tu, aby pomóc.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty