loader
Poradnik

Jak uzależnienia wpływają na przebieg ciąży

Tak zwane zachowania antyzdrowotne, a takim mianem możemy określić wszystkie uzależnienia, wpływają niekorzystnie na nasze życie. Bez względu na to, na jakim jego etapie się znajdujemy, nie możemy utrzymywać, że nie ma mowy o jakimkolwiek zagrożeniu z ich powodu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę czas trwania ciąży, będziemy musieli przyznać, że nawet stosowanie pozornie niegroźnych używek może być wówczas szczególnie niebezpieczne.

 

Ciąża i palenie

 

W Polsce rośnie świadomość tego, że nawet niewielkie dawki alkoholu mogą być niebezpieczne tak dla przyszłej matki, jak i dla płodu. Gdy jednak w grę wchodzi uzależnienie od nikotyny, wiele kobiet odznacza się znacznie bardziej liberalnym podejściem. Na forach internetowych nie brakuje zresztą historii tych, które przyznają wprost, że nie odstawiły papierosów w tym czasie. Choć jednak palące matki przekonują, że nałóg nie wpłynął ani na nie, ani na ich dzieci, lekarze nie są tego wcale tacy pewni.

Palenie papierosów jest niebezpieczne nie tylko dlatego, że zwiększa ryzyko poronienia. Naukowcy nie mają też wątpliwości, co do tego, że wpływa niekorzystnie na wagę urodzeniową noworodka obniżając ją. Uzależnienie matki można też wiązać z częstszym pojawianiem się wad wrodzonych u dzieci, a także z większym ryzykiem wystąpienia u nich tak zwanej nagłej śmierci łóżeczkowej. Palące matki mogą też wpłynąć na trudności ujawniające się dopiero po kilku latach życia. Maluchy, których mamy paliły w ciąży, częściej zmagają się choćby z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD).

 

Ciąża i alkohol

 

Choć ciężarne mają zwykle świadomość tego, że nie powinny pić, często nie wiedzą, czym spowodowany jest ten kategoryczny zakaz. Warto więc przypomnieć, że łożysko w żaden sposób nie chroni płodu przed alkoholem, a ten nie ma przecież w pełni rozwiniętej wątroby. Toksyczne działanie alkoholu może objawić się na wiele sposobów. Dzieci rodzą się mniejsze, odznaczają się mniejszą odpornością na infekcje, w późniejszych fazach życia zmagają się zaś zarówno z problemami z nauką, jak i z zaburzeniami emocjonalnymi.

Alkohol w ciąży może mieć katastrofalne skutki bez względu na to, w którym jej okresie jest pity, szczególnie niebezpieczne są jednak te jego dawki, które są przyjmowane we wczesnej fazie ciąży. Właśni wtedy kształtują się najważniejsze układy, picie prowadzi więc do bardzo poważnych wad wrodzonych.

 

Ciąża i narkotyki

 

O wpływie narkotyków na przebieg ciąży i dalsze życie dziecka ciągle mówi się niewiele. A przecież mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem. Oczywiście, stopień zagrożenia w dużej mierze zależy od tego, po jaki środek sięga ciężarna i w jakich dawkach go stosuje. Nawet jednorazowe sięgnięcie po narkotyki może być jednak niebezpieczne prowadząc do przedwczesnego porodu, poronienia, zbyt niskiej wagi urodzeniowej i licznych wad wrodzonych u dziecka. Nie można zapominać i o tym, że ciężarna przyjmująca narkotyki jest bardziej narażona na różnego rodzaju zakażenia takie, jak choćby wirusowe zapalenie wątroby i wirus HIV. Bardzo często zakażenia te przenoszone są z matki na płód.

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty