Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Gdy jest podawany w małych dawkach, alkohol...
Codzienny, stały stres i negatywne emocje potrafią bardzo negatywnie odbić się na stanie zdrowia i samopoczuciu człowieka. Wiele osób, chcąc choć na chwilę uśmierzyć ból emocjonalny i zmniejszyć napięcie, sięga po alkohol. Niestety, to tylko chwilowy i bardzo zawodny sposób. Picie po to, by poprawić sobie humor i zapomnieć o problemach to prosta droga do choroby alkoholowej, która stanowi kolejny ogromny problem. Warto postawić na inne, mniej destrukcyjne sposoby radzenia sobie ze stresem oraz trudnymi emocjami.
Stres i negatywne emocje nie są przyjemne. Często zastanawiamy się, czy muszą nam towarzyszyć i dlaczego właściwie je odczuwamy. Każde z tych zjawisk ma swoją własną funkcję. Stres służy do tego, by zmobilizować organizm, obronić się przed zagrożeniem czy skorzystać w pełni z nadarzającej się okazji. Jest bardzo potrzebnym mechanizmem ewolucyjnym. Niestety, wiele osób tkwi w permanentnym stanie stresu, zamiast przeżywać go krótko i intensywnie, a następnie powracać do równowagi. Sprzyja temu nasz tryb życia - w pracy czy życiu osobistym zmagamy się z mnóstwem wyzwań i trudności, ale nieczęsto mamy okazję rozładować powstałe napięcie. Do tego dochodzi tak zwany lęk antycypacyjny, czyli związany z przemyśleniami i obawami o przyszłość.
Każda z negatywnych emocji także ma swoją ważną funkcję. Lęk i strach ostrzegają przed niebezpieczeństwem, gniew kumuluje energię potrzebną do poradzenia sobie z przeciwnościami, smutek informuje, że pora zwolnić bieg i dać sobie odpocząć po doświadczeniu fizycznej czy psychologicznej straty. Problem pojawia się, gdy trudne emocje zaczynają dominować i przytłaczać.
Picie alkoholu to bardzo szkodliwy i niebezpieczny sposób walczenia ze stresem. Zamiast tego warto poszukać alternatyw. Dla wielu osób zbawienny okazuje się ruch i sport. Regularny wysiłek (ale nie przemęczanie się) pozwala rozładować napięcia emocjonalne i przy okazji poprawić wydolność układu krążenia, nadszarpniętą stresem.
Bardzo dużym wsparciem jest też rozmowa i możliwość podzielenia się negatywnymi odczuciami z kimś życzliwym i bliskim. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozmowy nie powinny zamienić się w obustronne, fatalistyczne wizje teraźniejszości i przyszłości.
Wsparciem w stresie i trudnych emocjach może też być hobby, które bez reszty wciąga i pozwala oderwać myśli od gnębiącej tematyki. Ile osób, tyle sposobów na stres - warto poświęcić czas i wypróbować różne opcje, by odnaleźć swój. Dobry trop stanowią zainteresowania, towarzystwo lubianych osób, ruch.
Czasem negatywne emocje i stres są tak utrwalone lub intensywne, że wszelkie sposoby zdają się zawodzić. To znak, że pora na wizytę u specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty. Problemy tego typu są powszechne, a skorzystanie z fachowej pomocy nie powinno być powodem wstydu. To o wiele rozsądniejsze i mądrzejsze, niż sięganie po alkohol, który na chwilę zagłuszy smutki a w efekcie przysporzy kolejnych problemów.
Istnieją zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Z tego powodu techniki zarządzania stresem są...
Czytaj więcejZachowanie bezpieczeństwa podczas koronaawirusa prawdopodobnie skłania ludzi do myślenia o...
Czytaj więcejZastanawiasz się, jak masz wypełnić swój czas trzeźwo w kwarantannie? Być może wiesz, że...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz