loader
Uzależnienia

5 powodów, dla których uzależnienie rujnuje ci życie

Czy jest lepszy moment niż teraz, by zastanowić się nad zmianą złych nawyków? które mogą niszczyć twoje życie.

Złe nawyki mogą sprawić, że utkniesz w miejscu, a niektóre z nich, jak np. uzależnienie, mogą nawet zmienić bieg Twojego życia. Twoje najlepsze życie czeka na Ciebie, kiedy będziesz na to gotowy. Zanurz się głęboko, pokonaj swój strach i podejmij wyzwanie, by zacząć od nowa.

Bez dalszych ceregieli przedstawiam wpis gościnny autorstwa M. Farouka Radwana.

Większość osób uzależnionych od jakiejś substancji ma pojęcie o jej szkodliwych skutkach. Jednak większość ludzi nie wie, że istnieją inne szkodliwe skutki uboczne uzależnień, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Oprócz ogólnych skutków zdrowotnych istnieją także skutki uboczne o charakterze psychicznym, które wynikają z uzależnienia. Wiele osób zapomina o zagrożeniach fizycznych, gdy popadają w zły nałóg. Być może zmieniliby zdanie, gdyby wiedzieli o krótkotrwałych skutkach psychicznych, jakie powodują te złe nawyki.

Czy wiesz, że Twoje złe nawyki mogą być przyczyną depresja, smutku lub niepokoju?

Przeczytaj poniższe fragmenty, aby dowiedzieć się, jak mogą wpłynąć na Ciebie Twoje złe nawyki.

Jak uzależnienie rujnuje Twoje życie:

Zaburzenia dopaminy

Kiedy uzależniasz się od czegokolwiek, nawet od jedzenia, poziom dopaminy w twoim mózgu ulega zaburzeniu. Dopamina jest substancją chemiczną odpowiedzialną za aktywację układu nagrody w mózgu. Im bardziej kontynuujesz swój zły nawyk, tym mniej wrażliwy na dopaminę staje się Twój mózg.

W rezultacie Twoje życie staje się coraz nudniejsze. Ponieważ nowe rzeczy rzadko kiedy są w stanie pobudzić Twój mózg tak, jak robi to Twój zły nawyk, Twoje życie staje się nudne, niesatysfakcjonujące i monotonne.

Niski poziom testosteronu

Testosteron jest wytwarzany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Testosteron zmniejsza depresję i zapobiega wielu złym nastrojom, których doświadczają ludzie. Stwierdzono, że u osób, które sporadycznie piją alkohol, testosteron produkowany jest o 20% mniej.

W przypadku osób nadużywających alkoholu, ich organizm wytwarza o 40-50% mniej testosteronu. Innymi słowy, alkohol zrujnuje twoją męskość, jeśli jesteś mężczyzną. Jeśli jesteś kobietą, zrujnuje Twój nastrój.

Uzależnienie obniża samoocenę

Gdy w wyniku uzależnienia spada poziom dopaminy w mózgu, człowiek odczuwa większy niepokój i staje się bardziej świadomy siebie. Prowadzi to do obniżenia poczucia własnej wartości. Wiele osób, które porzuciły nałóg, stwierdziło, że czują się bardziej pewne siebie. Znacznie poprawiły się ich relacje społeczne.

Poczucie winy psuje nastrój

Może Ci się wydawać, że robienie tego złego nawyku, który robisz, jest całkowicie w porządku. Jednak Twój podświadomy umysł będzie gromadził poczucie winy za każdym razem, gdy będziesz to robić. Po dłuższym czasie zaangażowania w swój zły nawyk zaczniesz przyzwyczajać się do tego poczucia winy. Normalnym stanem Twojego samopoczucia będzie zły nastrój. Innymi słowy, zawsze będziesz czuł się źle, ale będziesz uważał, że tak właśnie powinieneś się czuć!

Stres i napięcie

Nie próbuj się oszukiwać, wierząc, że ostrzeżenia zdrowotne, które czytasz, lub wartości, w które zostałeś wychowany, nie mają wpływu na Twój nastrój. Każdy konflikt zachodzący w mózgu powoduje stres. Jeśli nadal będziesz robił swoje złe nawyki, mimo że wierzysz, że są one złe, będziesz narażony na wysoki poziom stresu, który zrujnuje także twój nastrój.

Uwagi końcowe

Uzależnienie nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie. Wpływa także na poziom hormonów, stan umysłu i nastrój. Nawet jeśli uważasz, że Twój nałóg jest całkowicie nieszkodliwy, będziesz zszokowany, gdy dowiesz się, jakie skutki psychologiczne może on na Ciebie wywrzeć.

Uratuj się i skończ ze złymi nawykami już dziś.

M.Farouk Radwan jest założycielem strony internetowej 2 Know Myself, na której znajduje się ponad 2000 artykułów z dziedziny samopomocy, psychologii i rozwoju osobistego. Farouk jest pełnoetatowym blogerem, który utrzymuje się ze sprzedaży swoich książek na blogu.

Czy zmagałeś się z uzależnieniem? Jakie masz sugestie, które pomogły ci wyzdrowieć?

Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go na Facebooku, Twitterze i Google+. Dziękuję.

ShareTweetPin99 Udziały

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty