loader
Poradnik

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie to przypadłość, która na pewnym etapie życia może dotknąć każdego z nas. Niektóre osoby są jednak bardziej na nie narażone, zwłaszcza pracownicy zatrudnieni na odpowiedzialnych stanowiskach, zmagający się z różnego rodzaju problemami życiowymi oraz towarzyszącym im stresem. Uzależniony zwykle nie jest sobie w stanie poradzić ze szkodliwymi skłonnościami sam. Potrzebuje pomocy najbliższych osób – przyjaciół czy rodziny.

 

Okaż uzależnionemu zainteresowanie i zapewnij wsparcie

 

Pokonanie uzależnienia staje się bardzo trudne, jeżeli osoba nim dotknięta czuje się samotna i pozostawiona ze swoim problemem. Najbliżsi często się jednak od niej odsuwają, co może mieć związek z agresywnymi zachowaniami uzależnionego, przemocą czy zaniedbywaniem codziennych obowiązków. Rodzina i przyjaciele powinni go jednak zapewnić, że zawsze może liczyć na ich pomoc, a jego los nie pozostaje dla nich obojętny. Warto nakłaniać uzależnioną osobę do tego, aby rozmawiała o własnych uczuciach zamiast dusić je w sobie. Jeśli będzie się czuła kochana i akceptowana, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że z czasem alkohol, narkotyki czy inne uzależniające substancje przestaną być potrzebne.

 

Pozwól ponieść konsekwencje własnych wyborów

 

Wsparcie i akceptacja dla uzależnionego nie może jednak iść w parze z wyręczanie go ze wszystkiego, czy ukrywania przed światem jego problemu. Często najbliżsi alkoholika czy narkomana sami wstydzą się za niego, dlatego chronią go przed konsekwencjami picia czy sięgania po inne środki psychoaktywne. Nie chcą, aby problem wyszedł poza mury domu, a także wyręczają uzależnionego, obawiając się o jego zdrowie czy życie. Powinien on jednak poczuć negatywne konsekwencje swoich szkodliwych nawyków, dzięki czemu wzrośnie szansa, że zacznie szukać pomocy.

 

Zaproponuj terapię uzależnień

 

Bliskie osoby uzależnionego, mimo szczerych chęci, nie są w stanie skutecznie mu pomóc bez profesjonalnej pomocy z zewnątrz. Konieczne jest jego uczestnictwo w terapii uzależnień lub samopomocowej grupie wsparcia. Dzięki temu poczuje się, że z podobnych problemem jak on zmaga się wielu innych ludzi. Będzie mógł wysłuchać ich historii oraz pozna sposoby radzenia sobie z nałogiem. Zyska również możliwość dzielenia się własnymi przeżyciami i trudnościami, co pozwoli mu zrzucić z siebie zbędny ciężar.

 

Nie zapominaj o sobie

 

Aby być w stanie pomóc uzależnionemu, nie można zapominać o własnych potrzebach. Często najbliżsi takich osób koncentrują całe swoje życie wokół problemu picia czy odurzania się w inny sposób. Przestają dbać o siebie, zaniedbują wypoczynek oraz własne pasje. Popadają w ten sposób we współuzależnienie. Warto w takim przypadku samemu skorzystać z pomocy psychologa lub zapisać się na grupę samopomocową Al-Anon. Zalecane jest również ćwiczenie asertywnych zachowań, aby być w stanie przeciwstawić się próbom manipulacji ze strony osoby z problemem uzależnienia. Dobrze jest zorganizować sobie swój własny świat – wychodzić na spacery, rozwijać zainteresowania czy spotykać się z przyjaciółmi.

Czytaj więcej...

Inni użytkownicy przeczytali również:

Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci? Czytaj więcej
Przymusowe leczenie alkoholików Czytaj więcej
Kto może wpaść w alkoholizm? Czytaj więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty