loader
Uzależnienia

Gdzie jest dno?

Jest to wpis gościnny autorstwa Kelli Athas z Interwencji Interwencyjnych.

Wiele rodzin uważa, że osoba uzależniona MUSI "sięgnąć dna", zanim zacznie lub będzie mogła uzyskać pomoc.

Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach prawdziwym dnem osoby uzależnionej może być śmierć. Określamy dno jako splot wydarzeń. Twój bliski mógł przebywać w więzieniu i wychodzić z niego, mógł wielokrotnie przedawkować lub trafić do instytucji, do których nie chciał trafić. Dla "normalnej" osoby każde z tych wydarzeń wystarczyłoby, aby zdała sobie sprawę, że jej życie nie układa się najlepiej. Niestety, u osoby uzależnionej te wydarzenia wywołują jeszcze większy wstyd i poczucie winy, przez co pogrąża się ona jeszcze głębiej w nałogu, aby uciec od poczucia bezwartościowości.

Jeśli zauważysz, że kumulacja negatywnych i chaotycznych wydarzeń następuje coraz bliżej siebie, to prawdopodobnie jest to dobry moment, aby zwrócić się o pomoc i uzyskać obiektywny punkt widzenia.

Kiedy rodzina zjednoczy się i podejmie decyzję o wprowadzeniu pozytywnych zmian, życie powoli zaczyna być znowu możliwe do opanowania. W tym momencie podejmujemy niezbędne kroki w celu znalezienia najlepszego możliwego leczenia i rozpoczynamy opracowywanie planu działania!

Kiedy przeprowadzamy interwencję, wykorzystujemy niszczycielskie i chaotyczne zachowanie osoby uzależnionej, aby pokazać jej, że sięgnęła dna...., ale najpierw identyfikujemy się z nią i dajemy jej do zrozumienia: "Byliśmy tam", "Wiemy, że to życie jest nędzne i oferujemy ci je z powrotem!". Następnie uzależniony słyszy serdeczne listy od rodziny, widzi, że nie jest oceniany.... tylko kochany.

Jest to mocne i głębokie doświadczenie dla KAŻDEGO z uczestników. Rodzina dowiaduje się, że jej ukochany nie jest złym człowiekiem, a osoba uzależniona może wreszcie zacząć dostrzegać, że jest wartościowa.

Kelli Athas jest certyfikowanym krajowym specjalistą ds. interwencji antynarkotykowych i antyalkoholowych. Wraz z mężem Nickiem Athasem jest założycielką http://Intercept Interventions.com, programu, który pomaga rodzinom przejść przez proces interwencji. Kelli jest bardzo poszukiwanym ekspertem w dziedzinie leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu. Współpracuje z sądami, kierownikami ds. ochrony dzieci i administratorami szkół, udzielając pomocy nastolatkom zmagającym się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Ich bezpłatny numer telefonu to 877-744-3578.

Jakie są Twoje przemyślenia na temat interwencji? Zostawcie je w komentarzach.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go na Facebooku, Twitterze i Google+. Dziękujemy!

Zdjęcie autorstwa Antonino Visalli na Unsplash

UdostępnijTweetPin41 Akcji

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty