loader
Uzależnienia

Uzależnienie od komputera i Internetu

Postęp technologiczny pociąga za sobą wiele korzyści, na jego zahamowaniu wszyscy z pewnością byśmy więc stracili. Nie da się jednak ukryć, że ściśle wiąże się także z tak zwanymi zagrożeniami cywilizacyjnymi, powinniśmy być więc świadomi także ich istnienia. Jednym z nich jest z pewnością uzależnienie od komputera i Internetu, problem wymagający od nas szczególnej uwagi już choćby dlatego, że coraz bardziej nasila się wraz z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. 

 

Czy to już uzależnienie?

Odkrycie we wczesnej fazie uzależnienia od komputera i Internetu jest szalenie trudne przede wszystkim dlatego, że mówimy o rozwiązaniach, z których korzysta dzisiaj każdy. Komputer i Internet to źródło rozrywki i element naszej pracy zawodowej. Pełni funkcję integracyjną, poprawia nam humor i dostarcza wiedzy o świecie, bez której trudno byłoby nam funkcjonować. 

Bardzo często można usłyszeć, że o ile sam komputer z dostępem do Internetu nie jest problemem, staje się nim w tym samym momencie, w którym staje się on centrum świata danej osoby. Niestety, to, co wydaje się niepokojące najbliższym, zwykle nie alarmuje samego zainteresowanego. Ten potrafi długo i niezwykle wiarygodnie przekonywać, że nie ma żadnych problemów, a z komputera korzysta może i nieco zbyt długo, ale w celach uzasadnionych. Już na tym etapie warto jednak poświęcić takiej osobie więcej uwagi. Alarmujące powinno być także dostrzeżenie, że osoba korzystająca z komputera i Internetu robi to w sposób kompulsywny. Nie tylko czuje silną potrzebę robienia tego, ale i zdradza wyraźne oznaki niepokoju, gdy, z różnych przyczyn, nie może skorzystać ze sprzętu. Jej reakcje mogą wydawać się nam nieadekwatne, pojawiają się bowiem nawet wtedy, gdy utrudnienia trwają przez krótki czas. 

Nie da się też utrzymywać, że wszystko jest w porządku, jeśli brak możliwości korzystania z komputera wyraźnie odbija się na jej samopoczuciu. Osoby popadające w nałóg często zapominają o swoich wcześniejszych zainteresowaniach i powoli, ale systematycznie wycofują się z życia. Reagują też agresywnie zarówno wtedy, gdy dostęp do komputera i Internetu jest utrudniony, jak i wtedy, gdy ktoś zaczyna sugerować im, że ich problem jest bardziej złożony.

 

Jak leczyć uzależnienie od komputera i Internetu

Leczenie uzależnienia od Internetu i komputera nie różni się zasadniczo od tego, jak postępuje się w przypadku osób zmagających się z innymi nałogami. Pierwszy etap to czas spotkań z psychologiem, który stara się uświadomić swojemu pacjentowi, że zmaga się z nałogiem i bez pomocy nie poradzi sobie z nim. Bardzo często osoby uzależnione są nieświadome tego, z jak poważnym rozkładem relacji z najbliższymi mają już do czynienia i jak realne są inne zagrożenia związane z nałogiem. 

Kolejnym etapem jest terapia, w czasie której pacjent ponownie uczy się, jak korzystać z komputera i Internetu. W czasie jej trwania ustala się też plan dnia, pomocne okazuje się bowiem ścisłe reglamentowanie godzin, które można spędzić w wirtualnym świecie. Jednocześnie osoba uzależniona koncentruje się na odnajdowaniu innych rozrywek i obowiązków. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty