Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Gdy jest podawany w małych dawkach, alkohol...
Żyjemy w czasach nałogów i ogólnodostępnych używek. Niestety, niemal każdy z nas może powiedzieć, że jest od czegoś uzależniony. Niektóre z tych nawyków są mniej lub bardziej szkodliwe. Dopalacze niestety, należą do tej drugiej grupy. Coraz popularniejsze używki są niestety niezwykle popularne wśród młodzieży, a niekiedy nawet wśród dzieci. Skutki mogą być tragiczne, a cena jaką mogą zapłacić za chwilowo dobrą zabawę, może okazać się ogromna. Czym właściwie są dopalacze?
Dopalacze są środkami psychoaktywnymi. Nie ma dokładnego rodzaju tej używki, są to wszystkie psychoaktywne środki, których nie znajdziemy na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze więc przedstawiają się nam pod różną postacią. Możemy podzielić je na dwa rodzaje:
1) Dopalacze typu spice - są to różnego rodzaju susze oraz kadzidełka roślinne. Sprzedawane w sklepach jako nawozy do roślin potrafią być ogólnodostępne nawet dla dzieci. Ten typ dopalaczy pali się i wdycha dym, a ich działanie może być podobne do marihuany.
2) Party pills - bardzo popularne ze względu na swoje działanie. Najczęściej dodają energii na całonocne imprezy, sprawiają że senność znika, a humor się poprawia. Do lat 80. jedną z party pills była tabletka Ectasy, jednak po tym czasie została ona uznana za narkotyk.
Dla większości młodzieży, która eksperymentuje z dopalaczami, są to bezpieczne, jedynie lekko poprawiające humor wspomagacze dla intensywnego trybu życia. Niestety, nic bardziej mylnego. Dopalacze posiadają środki silnie uzależniające. Benzynopiperazyna jest jednym z nich, działając w podobny sposób jak amfetamina.
Jednak uzależnienie nie jest spowodowane jedynie przez środki uzależniające. Stan, w jakim znajdują się osoby, które zażywają dopalacze, może sprawić, że będą oni chcieli zrobić to jeszcze raz. Dobry humor, świetna zabawa, ogromne pokłady energii, wszystko to brzmi jak bajka. Niestety, rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.
Dopalacze mają ogromny wpływ na układ nerwowy człowieka. Zaburzają one również pracę serca. Wszystkie te działania wpływają na przyszłe reperkusje zażywania dopalaczy. W przypadku dzieci i młodzieży, efekty może zauważyć każdy nauczyciel. Osoba uzależniona, posiada coraz gorsze wyniki w nauce, jak również ciężko jej się skupić. Mogą również pojawić się różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, ataki paniki czy nadmierna agresja.
W przypadku gdy organizm już nie radzi sobie w walce z intruzami, może dojść do zatrucia dopalaczami. Objawia się to przez bóle głowy, wymioty czy problemy z nieregularnym ciśnieniem. Gdy tylko objawy pojawią się, należy udać się jak najszybciej do lekarza. Wszystkie te działania, z pewnością będą miały długofalowy wpływ na organizm. Niestety, w niektórych przypadkach, zatrucie dopalaczami może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego też, tak ważna jest edukacja w tym zakresie, jak i stałe monitorowanie zachowania dzieci oraz młodzieży szkolnej. Dopalacze są dla nich bardzo łatwo dostępne.
Z radością witam dziś Larę Okoloko, która omówi niektóre z pomysłów, jakie uznała za...
Czytaj więcejTo jest wpis gościnny autorstwa Hyruma Taffera. Uzależnienie od narkotyków jest jedną z...
Czytaj więcejCzy jest lepszy moment niż teraz, by zastanowić się nad zmianą złych nawyków? które mogą...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz