loader
Uzależnienia

Czym jest uzależnienie od alkoholu?

Gdy jest podawany w małych dawkach, alkohol często prowadzi do poprawy samopoczucia osoby, która po niego sięga. Pity w nadmiarze staje się jednak poważnym problemem. Uzależnienie od alkoholu to choroba na tyle złożona, że pełne wyleczenie nigdy nie jest w jej przypadku możliwe. I choć po alkohol sięga jedynie osoba zmagająca się z nią, mamy do czynienia ze schorzeniem mającym ogromny wpływ także na otoczenie alkoholika.

 

Jak alkohol wpływa na ludzki organizm?

Trudność leczenia uzależnienia od alkoholu to wypadkowa wiele czynników. Już sama diagnoza jest przecież niemożliwa tak długo, jak długo osoba pijąca nie znajdzie w sobie siły do przyznania się, że ma problem. Skąd jednak wiedzieć, że zwykłe picie w towarzystwie przerodziło się w stan zagrażający normalnemu funkcjonowaniu? Jest to szalenie trudne przede wszystkim dlatego, że nie na każdy organizm alkohol reaguje tak samo. O tym, jak na niego reagujemy przesądza przede wszystkim stężenie alkoholu w napojach, po które sięgamy oraz ilość wypitego płynu. Nasza reakcja jest jednak uzależniona także od tego, ile mamy lat, jakiego jesteśmy wzrostu i jaki jest ciężar naszego ciała. Na alkohol reagujemy też inaczej ze względu na płeć (kobiety wykazują się większą wrażliwością niż mężczyźni) oraz kondycję psychiczną, czasem zaś czynnikiem decydującym jest to, że jesteśmy zmęczeni, a nasz organizm walczy właśnie z infekcją.

 

Objawy uzależnienia od alkoholu

Może się wydawać, że diagnoza choroby alkoholowej będzie łatwiejsza, gdy upowszechni się wiedza na temat jej najczęściej występujących objawów. Niestety, także w ich przypadku duże znaczenie wydaje się mieć subiektywne postrzeganie skali problemu. Najczęściej na uzależnienie od alkoholu wskazuje ograniczenie zdolności kontrolowania picia oraz obecność głodu alkoholowego definiowanego jako natrętna potrzeba sięgania po alkohol. Alarmować może także wzrost tolerancji organizmu, który przyjmuje coraz większe dawki etanolu bez wysyłania nam sygnałów świadczących o tym, że odczuwa zmiany. Niebezpieczne są też objawy abstynencyjne. Osoby zmagające się z uzależnieniem często opisują tak zwany kac jako najgorsze doświadczenie, poza zwykłym bólem głowy towarzyszy mu bowiem drżenie mięśni, bezsenność i stanu lękowe. Osoby niepijące regularnie wiedzą, że kac trzeba przeczekać, już za kilkanaście godzin wszystko wróci bowiem do normy. Uzależnieni często zmagają się z objawami abstynencyjnymi tak długo, aż ponownie nie sięgną po alkohol. Czytaj więcej o objawach alkoholizmu >>

 

Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu

Choć lekarze poświęcają wiele uwagi chorobie alkoholowej, ciągle jeszcze należy mieć świadomość tego, że jest ona nieuleczalna. Co więcej, nawet wieloletnia abstynencja nie gwarantuje nam, że osoba cierpiąca z jej powodu nie powróci do picia. To właśnie dlatego często mówi się nie o leczeniu, ale o procesie wychodzenia z alkoholizmu. Jest on zresztą trudny i skomplikowany, w dużej mierze uzależniony od tego, jak bardzo zdeterminowana jest osoba, która postanowiła rzucić picie. Niemal nigdy nie da się go tez przeprowadzić bez wsparcia ze strony najbliższych osoby pijącej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty