loader
Psychologia

Rola dopaminy i obwodu nagrody w mózgu w zaburzeniach nastroju

Jaka jest rola dopaminy i obwodu nagrody w mózgu w zaburzeniach nastroju? Badania naukowe dostarczyły dowodów na to, że uzależnienie jest związane z zaburzeniami w mózgowym obwodzie nagrody i tym, jak przetwarzamy substancje chemiczne w mózgu. Okazuje się, że zaburzenia nastroju są również reakcją chemiczną mózgu wynikającą z zakłóceń w jego ośrodku nagrody.

Jak mózg reaguje na bodźce

W normalnych warunkach mózgowy układ nagrody wysyła nam wiadomości, które pomagają nam skupić się i wybrać nagrody oparte na naturalnych, pozytywnych bodźcach emocjonalnych, które zapewniają nam przetrwanie - pożywne jedzenie i woda, ciepłe i wygodne schronienie oraz interakcje społeczne, które łączą nas z innymi. Intensywne i przyjemne zachowania i doświadczenia, takie jak seks czy ekscytująca jazda kolejką górską, to bodźce, które rozpalają mózg.

Substancje uzależniające wyolbrzymiają ten proces, nadmiernie stymulując ścieżki obwodu nagrody i wyzwalając nadmierny przypływ dopaminy i innych substancji chemicznych (neuroprzekaźników) poprawiających samopoczucie w mózgowym układzie nagrody. Oba rodzaje bodźców wyzwalają neuroprzekaźniki, które wysyłają wiadomość poprzez obwody nagrody w mózgu, sygnalizując nam, że ten bodziec jest pozytywny. Nasza reakcja? "Wow! To wspaniałe uczucie!"

Nagrodzona reakcja mózgu i uczucie motywuje nas do tego, by chcieć powtórzyć czynność, zachowanie lub substancję, która wywołała bodziec - i wynikającą z tego euforię lub "haj". Umiarkowana reakcja na bardziej naturalne bodźce może być dobra. Jednak napędzany przez narkotyki przypływ dopaminy w obwodach nagrody może zalać cały system. Niektóre narkotyki, takie jak kokaina i heroina, a nawet pewne zachowania, są tak silnie nagradzające, że mogą prowadzić do zmian strukturalnych i funkcjonalnych w mózgu, które wpływają na przyszłe zachowania. W przypadku substancji lub zachowań uzależniających może to być problematyczne.

Mózg, nagroda, depresja i lęk: Kiedy neurony krzyżują swoje przewody

Co się dzieje, gdy radosne doświadczenia i naturalnie przyjemne bodźce nie wywołują w mózgu mechanizmu pozytywnej nagrody? Depresja i lęk lub ogólnie obniżone poczucie dobrostanu.

W wiadomościach na temat kryzysu narkotykowego w Stanach Zjednoczonych podkreśla się związek między mózgiem a nagrodą i uzależnieniem, który jest dobrze przedstawiany w mediach, ale nieco przyćmiewa związek między mózgiem a nagrodą i nastrojem. Tak jak uzależnienie wynika z zaburzeń w obwodach nagrody w mózgu, tak samo depresja i lęk, ale w inny sposób. Zaburzone ścieżki w mózgowym obwodzie nagrody mogą prowadzić do negatywnych reakcji na pozytywne bodźce, powodując nakładanie się lub współwystępowanie depresji i lęku.

Według badań, ludzie cierpiący na depresję mają deficyty w obwodach nagrody. U osób cierpiących na depresję, która dotyka około 20% populacji Stanów Zjednoczonych, komunikacja przyjemność-odpowiedź w układzie nagrody jest zahamowana, co powoduje coś, co nazywamy anhedonią, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności z czynności, które zazwyczaj sprawiają przyjemność - muzyki, hobby, ćwiczeń, seksu i interakcji społecznych.

"Mniej więcej 70% osób, które leczymy na zaburzenia używania substancji mają współwystępujące zaburzenia, takie jak depresja lub lęk", mówi Jason Powers, MD, dyrektor medyczny The Right Step i Promises Austin. "Wielu ekspertów w tej dziedzinie uważa, że jest to spowodowane niskim tonem dopaminy lub niskim tonem hedonicznym u niektórych osób, gdzie mają one zmniejszoną zdolność do odczuwania przyjemności".

Charakter zaburzeń szlaków mózgowych w zaburzeniach nastroju jest złożony i nie w pełni zrozumiały, ale badacze mają kilka teorii. Jedną z możliwości jest to, że kiedy osoby z depresją mają zmniejszone reakcje na doświadczenia nagradzające, lub przesadne i niespokojne reakcje na awersyjne, jest to spowodowane błędną interpretacją lub błędnym postrzeganiem neuronów w ośrodku nagrody w mózgu.

Co się dzieje, gdy rola dopaminy i mózgowy obwód nagrody wpływają na zaburzenia nastroju?

Badania naukowe na myszach pokazują, że stymulowanie neuronów związanych z neuroprzekaźnikiem GABA, który hamuje odpalanie neuronów dopaminowych w mózgu, może czasami wywołać negatywną interpretację pozytywu, co skutkuje lękiem lub unikaniem. Inna możliwość jest taka, że to nie tylko neurony źle przekazują informacje, ale pewne miejsca w mózgowej ścieżce nagrody, gdzie informacje są interpretowane. Miejsca te są ważne dla integracji reakcji behawioralnych na bodźce zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jeśli komunikaty neuroprzekaźników zostaną zakodowane w tych miejscach lub "terminalach" wzdłuż ścieżki nagrody, naturalne reakcje na pozytywne i negatywne bodźce zostaną zakłócone. Inne badania na myszach wykazują, że przewlekły stres i lęk zmieniają próg nagrody, czyniąc przyjemność mniej dostępną lub osiągalną. Jednak leki przeciwdepresyjne i narkotyki, których nadużywa się w nadmiarze, obniżają próg nagrody, co pozwala osobie leczonej na łatwiejszy dostęp do przyjemności lub jej doświadczanie.

Niestety, wywołane lekami zmiany w ośrodku nagrody, które pomagają osobie z niskim poziomem dopaminy doświadczać przyjemności, mogą doprowadzić ją do uzależnienia - może ona "samoleczyć się" substancją, której nadużywa, starając się znaleźć jakąś miarę radości lub ulgi w bólu. Dobrą wiadomością jest to, że właściwe leczenie uzależnień przy użyciu odpowiednich leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych może pomóc skorygować deficyt lub nieprawidłowe działanie układu nagrody w mózgu i złagodzić depresję i lęk.

Niektóre recepty mogą zrównoważyć lub zwiększyć funkcję neuroprzekaźników, które wpływają na emocje, pomagając poprawić nastrój, koncentrację, apetyt i sen. "Odpowiedni lek nie uzależniający może mieć dramatyczne pozytywne skutki", mówi dr Powers. "Na odpowiednich leków, ludzie z uzależnieniem i współwystępujących zaburzeń nastroju może czuć się jak zasłona została podniesiona, gdzie nie czują już potrzebę, aby wziąć sprawy w swoje ręce i samoleczenia".

Skorzystaj z leczenia już dziś

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat roli dopaminy i obwodów nagrody w mózgu w zaburzeniach nastroju, możemy Ci pomóc. W Right Step zajmujemy się leczeniem różnych stanów zdrowia psychicznego i uzależnień, w tym:

  • Depresja Lęk Nadużywanie substancji

Aby dowiedzieć się więcej o naszych programach leczenia, zadzwoń już dziś pod numer 17135283709.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty