Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Gdy jest podawany w małych dawkach, alkohol...
Twój partner lub członek rodziny w końcu dostał się na leczenie dla problemów z nadużywaniem substancji - gratulacje! Właśnie teraz musisz się zastanawiać, dlaczego ciągle słyszysz o zachowaniach współuzależnionych. Czy nie chodzi tu o używanie alkoholu lub narkotyków przez Twojego partnera? Współuzależnione zachowania to "zakulisowe" sposoby, w jakie partner, rodzic, szef lub inna osoba bliska uzależnionemu lub alkoholikowi wspiera go w nałogu. Wsparcie to nigdy nie ma na celu wyrządzenia komukolwiek krzywdy i zawsze ma na celu utrzymanie wszystkich tak szczęśliwych i funkcjonalnych, jak to tylko możliwe. Jednak "kryjąc" osobę zażywającą substancje, w końcu wplątujesz się w proces uzależnienia. Poznanie zachowań współzależnych może pomóc Tobie i Twojej rodzinie wspólnie pokonać uzależnienie.
Podsumowując, podczas gdy osoba uzależniona staje się zależna od substancji, której używa, Ty stajesz się zależny od użytkownika.
Współuzależnienie zazwyczaj zaczyna się w dzieciństwie. Dorastanie w domu dotkniętym traumą - fizyczna lub psychiczna choroba rodzica, śmierć rodzica, a może rodzic zmagający się z uzależnieniem - dzieci rozwijają mechanizmy radzenia sobie i zachowania, które zwykle pozostają z nimi w dorosłym życiu. Bycie "miłym" dzieckiem może być doskonałą strategią pomagającą utrzymać stresujące środowisko domowe z dala od wybuchu. Bycie pomocnym i dobrze wychowanym było prawdopodobnie najlepszym sposobem na zaspokojenie swoich potrzeb w tamtym czasie. Ale przeniesienie tych zachowań w dorosłość okazało się problematyczne. Część nauki, jak przezwyciężyć uzależnienie i zakończyć współuzależnienie obejmuje zmianę tych zachowań współzależnych.
Agresja po spożyciu alkoholu oraz przemoc w rodzinie to zagadnienia, które niestety często są...
Czytaj więcejEtizolam to nazwa leku przeciwlękowego przepisywanego legalnie w kilku krajach (np. w Indiach...
Czytaj więcejJeśli chodzi o trzeźwość emocjonalną, AA podkreśla znaczenie zrozumienia swoich wyzwalaczy...
Czytaj więcej
Komentarze (0)
Zostaw komentarz