loader
Psychologia

Jak rozwijają się zachowania współuzależnione?

Twój partner lub członek rodziny w końcu dostał się na leczenie dla problemów z nadużywaniem substancji - gratulacje! Właśnie teraz musisz się zastanawiać, dlaczego ciągle słyszysz o zachowaniach współuzależnionych. Czy nie chodzi tu o używanie alkoholu lub narkotyków przez Twojego partnera? Współuzależnione zachowania to "zakulisowe" sposoby, w jakie partner, rodzic, szef lub inna osoba bliska uzależnionemu lub alkoholikowi wspiera go w nałogu. Wsparcie to nigdy nie ma na celu wyrządzenia komukolwiek krzywdy i zawsze ma na celu utrzymanie wszystkich tak szczęśliwych i funkcjonalnych, jak to tylko możliwe. Jednak "kryjąc" osobę zażywającą substancje, w końcu wplątujesz się w proces uzależnienia. Poznanie zachowań współzależnych może pomóc Tobie i Twojej rodzinie wspólnie pokonać uzależnienie.

Czym są zachowania współuzależnione?

  • Niektórzy ludzie nazywają to "dogadzaniem ludziom", podczas gdy inni mogą to nazwać "syndromem wycieraczki". Pochylasz się nad sobą, próbując sprawić, by osoby z Twojego otoczenia czuły się szczęśliwe, często własnym kosztem. Narażasz na szwank własną integralność, robiąc rzeczy, których nie pochwalasz, aby zyskać miłość lub aprobatę innej osoby. Czujesz się odpowiedzialny za zachowanie innych ludzi. Czujesz, że potrzebujesz związków i wpadasz w panikę na myśl o porzuceniu.

Podsumowując, podczas gdy osoba uzależniona staje się zależna od substancji, której używa, Ty stajesz się zależny od użytkownika.

Jak rozwijają się zachowania współzależne?

Współuzależnienie zazwyczaj zaczyna się w dzieciństwie. Dorastanie w domu dotkniętym traumą - fizyczna lub psychiczna choroba rodzica, śmierć rodzica, a może rodzic zmagający się z uzależnieniem - dzieci rozwijają mechanizmy radzenia sobie i zachowania, które zwykle pozostają z nimi w dorosłym życiu. Bycie "miłym" dzieckiem może być doskonałą strategią pomagającą utrzymać stresujące środowisko domowe z dala od wybuchu. Bycie pomocnym i dobrze wychowanym było prawdopodobnie najlepszym sposobem na zaspokojenie swoich potrzeb w tamtym czasie. Ale przeniesienie tych zachowań w dorosłość okazało się problematyczne. Część nauki, jak przezwyciężyć uzależnienie i zakończyć współuzależnienie obejmuje zmianę tych zachowań współzależnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty