loader
Uzależnienia

Uzależnienie od hazardu

Do grupy gier hazardowych zalicza się wszelkiego typu gry na pieniądze (lub inne wartości materialne), w których wynik uzależniony jest od przypadku, a nie umiejętności gracza (jego wiedzy, zdolności, umiejętności logicznego kojarzenia faktów). Uzależnienie od hazardu to utrata kontroli nad chęcią wygranej. Popęd do ryzyka zaczyna rządzić życiem nałogowca i z czasem staje się jego największym sensem życia. Dowiedz się, kiedy dochodzi do uzależnienia, jakie są jego podstawowe objawy i poznaj fazy towarzyszące chorobie.

 

Kiedy dochodzi do uzależnienia od hazardu?

Hazardem określa się m.in. zakłady sportowe, wyścigi konne, ruletkę, grę na automatach, gry karciane i w kości, loterie liczbowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że hazardzista to nie tylko osoba, która regularnie uczęszcza do kasyna i przegrywa duże sumy w pokera, Black Jacka czy inne gry kojarzące się z wysokim ryzykiem. Uzależnić można się także od z pozoru niewinnych zdrapek sprzedawanych w kiosku, gier liczbowych, promocji czy konkursów audiotele.
Granica pomiędzy zabawą, a nałogiem jest płynna i często niezauważalna zarówno przez otoczenie, jak i samego chorego. Dla zdrowej osoby gry stanowią zabawę i pozwalają jej poczuć ryzyko, ale ściśle wyznacza sobie kwotę, którą może wydać (przegrać) i się jej trzyma. Nałogowiec uzależnia się od silnych wrażeń dostarczanych przez grę, dlatego staje się ona dla niego przymusem. Nie jest on już w stanie zrezygnować z gry, wydaje się mu, że wynik wcale nie zależy od szczęścia, ale jego samego. Zaczyna opracowywać strategie, które mają prowadzić do wielkiej wygranej, zwiększa obstawiane kwoty i przestaje realnie patrzeć na swoją sytuację. To prowadzi do zaniedbań innych obszarów życia (pracy, rodziny, rozwoju, hobby, relacji z przyjaciółmi) na rzecz gry.

 

Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?

Każde uzależnienie stanowi powolny proces, który rozwija się z czasem. Sam zainteresowany bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z tego, że niewinna zabawa dawno już przeradza się w groźny nałóg. Głównym objawem uzależnienia od hazardu jest silne skupienie uwagi na grze, tworzenie strategii (mimo, że wynik gier losowych w żaden sposób nie zależy od gracza), ciągłe podnoszenie obstawianych stawek i podejmowanie kolejnych prób w celu „odegrania się”. Nałogowiec nie jest w stanie przestać grać – czuje wtedy rozdrażnienie, złość, nerwowość, czasami pojawiają się u niego nawet objawy somatyczne podobne do zespołu abstynencyjnego u alkoholika czy narkomana. Gracz zaczyna pożyczać pieniądze, zaciągać kredyty, sprzedawać wartościowe przedmioty z domu, aby zyskać gotówkę potrzebną na ulubioną rozrywkę. Problem najczęściej ukrywa jednak przez bliskimi, którzy długo nie są świadomi sytuacji. W zaawansowanej fazie uzależnienie od hazardu może prowadzić do oszustw, kradzieży, rozbojów, które pozwalają nielegalnymi sposobami zdobyć zastrzyk gotówki.

 

Fazy uzależnienia od hazardu

 Wstępem do nałogu często jest faza zwycięstw. Osoba, która okazjonalnie gra, nagle wygrywa pewną sumę, co powoduje u niej wiarę w łatwy zarobek. Kolejnym etapem jest faza strat. Gracz obstawia coraz wyższe sumy, dlatego jego straty bardzo szybko rosną, a on sam zaczyna trafić zdrowy rozsądek. Na tym etapie może zaciągać pożyczki, ponieważ wierzy, że szybko „odegra się”. Następny krok to faza desperacji. Uzależnienie od hazardu powoduje ogromne długi, a gracz zaczyna wpadać w panikę. Może stracić pracę, rodzinę, odsunąć się od znajomych skupiony na hazardzie. Z czasem zaczyna dostrzegać swoją dramatyczną sytuację, towarzyszy mu poczucie winy i bezradność. Gdy na tym etapie nie podejmie leczenia, może wpaść w fazę utraty nadziei (całkowita bezradność wobec nałogu, brak wiary w wyjście z sytuacji, depresja, myśli samobójcze).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty