loader
Psychologia

Etizolam: Leczenie zaburzeń lękowych

Etizolam to nazwa leku przeciwlękowego przepisywanego legalnie w kilku krajach (np. w Indiach, Włoszech i Japonii), ale nie przepisywanego legalnie w USA. Lek ten należy do grupy substancji zwanych tienodiazepinami, które wykazują silne podobieństwo chemiczne do dobrze znanej grupy leków uspokajających/uspokajających zwanych benzodiazepinami. Niestety, w Ameryce etizolam stał się rekreacyjnym narkotykiem ulicznym. Podobnie jak w przypadku benzodiazepin, stosowanie tienodiazepin może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uzależnienie fizyczne/uzależnienie i przedawkowanie. Należy szukać profesjonalnego leczenia w przypadku nadużywania benzodiazepin i tienodiazepin.

Etizolam Najważniejsze informacje

Podobnie jak benzodiazepiny, tienodiazepiny wywołują efekt uspokajający poprzez spowolnienie normalnego tempa aktywności w ośrodkowym układzie nerwowym. W rzeczywistości, jeśli chodzi o podstawowe efekty, jakie wywołują w organizmie, benzodiazepiny i tienodiazepiny są zasadniczo takie same. Jednakże etizolam jest szczególnie silnym rodzajem tienodiazepiny. U.S. Drug Enforcement Administration (DEA) donosi, że lek ten wywołuje efekty od sześciu do 10 razy silniejsze niż powszechnie przepisywana benzodiazepina Valium. W Ameryce tylko instytucje badawcze mogą legalnie uzyskać etizolam. Pomimo tego faktu, usługi zamawiania online i nielegalne punkty sprzedaży detalicznej sprawiają, że lek jest dostępny w całym kraju. Oprócz postaci tabletek, nielegalne partie leku mogą być sproszkowane lub przytwierdzone do powierzchni bibuły.

Szkodliwe skutki

Ponieważ tienodiazepiny działają zasadniczo w ten sam sposób co benzodiazepiny, mogą mieć podobne szkodliwe działanie, zwłaszcza gdy są nadużywane. A ponieważ etizolam nie jest legalnie przepisywany w USA, wszystkie przypadki jego stosowania w tym kraju kwalifikują się jako przypadki nadużywania. Oprócz uzależnienia fizycznego i przedawkowania, na liście działań niepożądanych leku znajdują się:

  • Niezwykle słabe mięśnie
  • Utrata normalnej koordynacji mięśniowej
  • Drżenia mięśniowe
  • Zdezorientowany stan psychiczny
  • Przygnębiony stan psychiczny
  • Zmiany w normalnym widzeniu
  • Bóle głowy
  • Zamazanie mowy
  • Zmiany w normalnym popędzie płciowym

Przedawkowanie występuje, gdy nadmierne ilości leku zakłócają podstawową funkcję ośrodkowego układu nerwowego. Podobnie jak w przypadku przedawkowania benzodiazepin, przedawkowanie tienodiazepin nie powoduje zazwyczaj zgonu, zwłaszcza jeśli w porę otrzymasz odpowiednią opiekę medyczną. Jednak w najgorszym przypadku może dojść do zgonu. Ponadto, ryzyko śmiertelnych skutków może gwałtownie wzrosnąć, jeśli pacjent przyjmuje tienodiazepiny w połączeniu z innymi substancjami. Etizolam i inne tienodiazepiny wywołują również objawy odstawienne u osób fizycznie zależnych lub uzależnionych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty