loader
Uzależnienia

W jakich okolicznościach możemy mówić o uzależnieniu?

Współcześnie w kontekście uzależnienia oraz zachowania nałogowego możemy rozpatrywać coraz więcej zjawisk. Najczęściej mówi się w ten sposób o alkoholizmie, narkomanii oraz o pracoholizmie, uzależnić można się jednak również od leków, seksu, hazardu, a nawet od jedzenia. Bez względu zresztą na to, czego dotyczą, uzależnienia są znane z tego, że mają destrukcyjny wpływ na ludzkie życie. Pokonanie nałogu jest trudne, choć nie oznacza to wcale, że nie jest możliwe.

Najczęściej spotykane rodzaje uzależnień

Choć często zdajemy się o tym zapominać, uzależnić można się nie tylko od wielu rzeczy, ale również z różnych powodów. Najczęściej mamy do czynienia z nałogami ściśle wiążącymi się z wywołującymi uzależnienie substancjami. Tu warto wspomnieć o nikotynie, alkoholu etylowym i opioidach takich, jak heroina, choć należy mieć świadomość tego, że lista nie jest wcale kompletna. Uzależniające potrafią być jednak również pewne zachowania i czynności, nad którymi w pewnym momencie nie można już zapanować. Tak jest w przypadku hazardu, zakupów i pracy, a nawet – korzystania z Internetu. Nie każde wymienione tu zachowanie jest oficjalnie uznawane za uzależnienie. Jeśli jednak pojawia się problem z ograniczeniem danego zachowania lub z rezygnacją z niego, można mówić o uzależnieniu nawet, jeśli literatura poświęcona konkretnemu przypadkowi jest nader skąpa.

Czy z uzależnienia można się wyleczyć?

Leczenie uzależnień jest wyjątkowo trudną kwestią już choćby dlatego, że każdy z nas jest inny, a tym samym potrzebne są nam różne bodźce. W praktyce oznacza to, że uniwersalna metoda radzenia sobie z uzależnieniem nie tylko nie istnieje, ale najprawdopodobniej nigdy nie powstanie. Wyjątkowo dobre rezultaty przynosi terapia, nawet w tym przypadku jednak o jej sukcesie w dużej mierze decyduje to, czy osoba uzależniona będzie zainteresowana tym, aby zmienić swoje życie. Tak długo, jak brakuje jej gotowości do zmian, żadna metoda leczenia nie ma szans na powodzenie.

Kiedy zaczyna się uzależnienie?

Mówienie o uzależnieniu jest trudne z przynajmniej kilku powodów. Jednym z nich jest brak możliwości uchwycenia momentu, w którym można mówić o jego początku. Momentem granicznym jest przeważnie ten, w którym uzależnienie zaczyna stawać się szkodliwe. Niestety, osoba, która się z nim zmaga, zwykle nie jest tego świadoma. Niemal zawsze uzależnienie jest dostrzegane na początku nie przez osobę, która rzeczywiście ma z nim problem, ale przez ludzi z jej otoczenia. Uwagi innych potrafią być zresztą cennym wsparciem. Zdecydowana większość uzależnionych podchodzi do nich z niedowierzaniem przechodzącym w irytację. Nie oznacza to jednak, że nie warto komentować niewłaściwego zachowania. Kropla drąży skałę i często właśnie zainteresowanie ze strony najbliższych potrafi pomóc w otrząśnięciu się. Czasem ma to miejsce wtedy, gdy nałóg nie zdążył jeszcze wyrządzić nam poważniejszych szkód.

Jak może pomóc rodzina?

Roli rodziny w walce z uzależnieniem poświęca się wiele uwagi i dziś wiadomo już, że jej wsparcie jest wyjątkowo cenne. Niestety, nie o każdym można mówić w ten sposób. Warto więc wspomnieć o zasadzie twardej miłości. Zakłada ona absolutny zakaz zamiatania problemów pod dywan. Rodzina ma wspierać, nie może przy tym udawać, że wszystko jest tak, jak było. Jest to ważne zarówno wtedy, gdy uzależniony nie dopuszcza myśli o chorobie, jak i wtedy, gdy decyduje się na leczenie. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że terapia nie może dotyczyć wyłącznie jego samego, ale również jego najbliższych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty