loader
Psychologia

Czym dokładnie jest Terapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)?

Istnieją różne podejścia do powrotu do zdrowia. Najlepsza metoda dla Ciebie będzie określona przez to, który program działa najlepiej dla Twoich potrzeb. Chociaż poszczególne programy wykorzystują różne terapie i usługi, wiele z nich wykorzystuje te same cechy. W programie terapii poznawczo-behawioralnej w Teksasie, uczestnicy szybko odkryją tę wspólną cechę wielu planów odwykowych.

Czym jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia poznawczo-behawioralna jest elastycznym narzędziem i może być używana na wiele sposobów, co może sprawić, że pytanie, czym jest terapia poznawczo-behawioralna, jest trudne do odpowiedzi. Jest to forma psychoterapii, zwana również terapią rozmowną, której celem jest korygowanie zachowań poznawczych.

Psychology Today zdefiniowało terapię poznawczo-behawioralną (CBT) jako "...formę psychoterapii, która leczy problemy i zwiększa szczęście poprzez modyfikację dysfunkcyjnych emocji, zachowań i myśli." W tradycyjnych 12-stopniowych programach zdrowienia lub indywidualnych i grupowych programach terapeutycznych, CBT była stosowana w leczeniu depresji, lęków i uzależnień. Więc, czym jest terapia poznawczo-behawioralna? Jest ona ważnym kluczem do pomocy wielu ludziom w przezwyciężeniu uzależnienia i może odblokować odpowiedzi również dla ciebie.

CBT i przezwyciężanie uzależnienia

CBT koncentruje się na rozwiązaniach, a nie na problemach. Ta cecha czyni ją wyjątkową wśród dostępnych terapii leczenia uzależnień. Wiele datowanych i starszych programów odwykowych poświęca czas na zagłębianie się w przeszłość danej osoby. W terapii każda osoba spędza czas na poszukiwaniu przyczyn leżących u podstaw uzależniających zachowań, mając nadzieję, że ta praktyka doprowadzi do odpowiedzi i rozwiązań.

CBT zajmuje się tym, co jest tu i teraz, zamiast koncentrować się na przeszłości. Podważa nasz sposób myślenia i skłania nas do myślenia w inny sposób. CBT pomaga nam rozpoznać i zmienić wzorce myślenia, które prowadzą nas na manowce. Nie skupia się tylko na rozwiązaniach, ale pozwala nam je dostrzec i działać zgodnie z nimi. Z czasem, gdy zaczynamy myśleć inaczej i jaśniej, duchy naszej przeszłości i wiele przyczyn naszych uzależnień wychodzi na jaw.

Jak każdy dobry program zdrowienia, CBT jest jednak tylko częścią skutecznego planu zdrowienia. Twoi terapeuci i doradcy decydują się na plan, który obejmuje CBT, wraz z wieloma innymi rodzajami terapii i usług. Programy te współpracują ze sobą, aby pomóc ludziom pokonać chorobę, jaką jest uzależnienie.

Czy CBT może Ci pomóc?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest terapia poznawczo-behawioralna lub czy może Ci ona pomóc, The Right Step ma odpowiedzi, które mogą Ci pomóc. Program CBT jest istotnym atutem każdego programu leczenia uzależnień, od detoksu alkoholowego i narkotykowego po programy opieki po odwyku. Po przyjęciu do ośrodka odwykowego, otrzymasz ocenę i plan odwykowy opracowany specjalnie dla Ciebie i Twoich potrzeb. Inne terapie, z którymi możesz się spotkać to:

  • Indywidualne programy terapeutyczne Programy terapii grupowej Programy terapii rodzinnej Dialektyczna terapia behawioralna Terapia oparta na rozmowach motywacyjnych

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Kategorie

Popularne

Artykuły recenzowane przez

Artykuły na tym blogu są recenzowane przez Annę Krakówkę-Kowalską. Jest ona specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych. Praca z osobami uzależnionymi jest jej pasją, realizowaną każdego dnia w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień "Koninki".

Nowe posty